Partner serwisu
19 maja 2025

Jak przemysł cementowy wspiera bioróżnorodność?

Kategoria: Aktualności

Mogłoby się wydawać, iż cementownie czy ich kopalnie - dostarczające surowców do produkcji - mają przede wszystkim przemysłowy charakter. Tymczasem są to obszary bardzo cenne przyrodniczo, a nawet na terenie samych zakładów żyją chociażby gatunki chronione ptaków. Producenci cementu wspierają ich lęgi, a także dbają o rozwój bioróżnorodności na terenach wokół zakładów.

Jak przemysł cementowy wspiera bioróżnorodność?

Od ochrony ptaków po edukację

Cemex Polska od kilkunastu lat prowadzi projekt ochrony pustułek. W tym czasie firma utworzyła w cementowniach w Chełmie i Rudnikach łącznie 14 miejsc lęgowych, a sześć skrzyń wyposażono w kamery. Transmisja z trzech z nich jest udostępniana na żywo, aby promować działania na rzecz edukacji ekologicznej. W tym roku pustułki w Cementowni Rudniki rozpoczęły już sezon lęgowy, a niedawno wykluły się pierwsze pisklęta.

Działaniem na rzecz ochrony bioróżnorodności i zdrowia drzewostanów na terenach leśnych jest wspólny projekt Holcim Polska z Lasami Państwowymi, polegający na retencjonowaniu zasobów wodnych oraz nawadnianiu obszarów leśnych wodą opadową - zbieraną w wyrobisku Kopalni Kujawy. Za realizację tych działań Holcim Polska zdobył nagrodę Edie Awards 2025 w kategorii Nature & Biodiversity.

Działania edukacyjne w zakresie ochrony przyrody - w ramach programu Eko Warta - od lat prowadzi Cementownia Warta. Obejmują one między innymi spacery - ornitologiczne, dendrologiczne czy botaniczne - prowadzone przez ekspertów z tych dziedzin na terenach wokół zakładu. Program jest przeznaczony dla lokalnych społeczności i ma charakter międzypokoleniowy, a jego uczestnicy poznają bogactwo przyrodnicze między innymi doliny Warty.

Producenci cementu na rzecz bioróżnorodności

Cementownia Odra poddała rekultywacji 17-hektarowy teren dawnego wyrobiska górniczego, aby wspierać bioróżnorodność i rozwijać jego wartość przyrodniczą. Obszar jest bowiem siedliskiem wielu gatunków zwierząt i roślin, w tym aż 45 chronionych. To między innymi ptaki - łyska, wilga zwyczajna, dzierzba gąsiorek czy świergotek polny - oraz płazy, gady i nietoperze. Na terenie wyrobiska występuje aż 200 spośród 532 gatunków roślin ustępujących i rzadkich.

Bioróżnorodność na terenach wokół Cementowni Nowiny oraz Kopalni Kowala rozwija Dyckerhoff Polska. Zostało tam nasadzonych kilka tysięcy drzew - grabów, rokitników, głogów i brzóz, ptaki zyskały budki lęgowe, a w rejonie cementowni powstała łąka kwietna. Na specjalnie przygotowanym podłożu o powierzchni 3000 m2 wysiano mieszanki kwiatów o wysokiej wydajności miodowej i pyłkowej, co sprzyja rozwojowi populacji dzikich zapylaczy.

Cement Ożarów prowadzi uprawę roślin miododajnych na terenach wokół Cementowni Ożarów. Zostały tam posiane facelia i rzepak, dostarczajce pszczołom z własnej pasieki firmy (oraz z okolicznych pasiek) nektar niezbędny do produkcji miodu. Projekt pod nazwą "CO za ule" obejmuje pasiekę - składającą się z 10 pszczelich rodzin, którymi opiekuje się profesjonalny zarządca. Mieszkają one na łące na terenie Cementowni Ożarów, wykorzystując najbardziej miododajne rejony zakładu.

Quarry Life Award to konkurs, organizowany przez Heidelberg Materials. Jego celem jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych. Co roku są zgłaszane i realizowane kolejne pomysły, np. obecnie w KSM Ruda w Budziskach powstaje projekt "Przyroda bez granic. Ochrona terenów pokopalnianych poprzez edukację społeczną i rewitalizację terenu", zakładający zwiększenie bioróżnorodności na terenach kopalni poprzez stworzenie różnorodnych siedlisk dla roślin i zwierząt.

źródło: zrownowazonaprzyszlosc.pl
fot. zrownowazonaprzyszlosc.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ