Partner serwisu
29 marca 2019

Branżę budowlaną od lat prześladują te same problemy

Kategoria: Aktualności

O trudnej sytuacji dowodzą oceny ryzyka, dokonywane zarówno przez banki, jak i towarzystwa ubezpieczeniowe. Zatory płatnicze, wzrost cen materiałów budowlanych o 7 proc[1]., ale też brak pracowników - doprowadzają do zwiększenia upadłości firm w danym sektorze. W pierwszym półroczu 2018 roku z powodu niewypłacalności działalność zakończyło 89 przedsiębiorstw, o 20 proc. więcej niż w 2017 roku, a łączne przeterminowane zadłużenie firm budowlanych wyniosło 4,72 mld zł[2].


 

Branżę budowlaną od lat prześladują te same problemy

Gwałtowna sytuacja na rynku nieruchomości wpłynęła na wzrost kosztów materiałów budowlanych oraz pracy. W ubiegłym roku ich średnie ceny wzrosły o 7 proc. Najbardziej podrożał: cement, beton, materiały instalacyjne. Relatywnie mało zdrożała stal nierdzewna ze względu na wysoką cenę bazową z 2017 r. i pogorszenie koniunktury na światowych rynkach[3]. Za popytem na materiały budowlane podążał nie tylko wzrost ich cen, ale również opóźnienia w dostawach, zwłaszcza materiałów izolacyjnych i izolacji technicznych. Co również wpłynęło na podwyżki cen.

Brakuje rąk do pracy

Coraz więcej firm przyznaje, że z powodu braku pracowników muszą rezygnować z kontraktów. Według danych brakuje już nawet pracowników fizycznych, a szczególnie dotkliwe jest to w branży budowlanej - 17,4 tys. wolnych miejsc pracy na koniec 2018 r[4]. Badania wskazują też na niską podaż pracowników produkcyjnych, o czym wspomina 59 proc. podmiotów MŚP z sektora budowlanego[5]. Branża obserwuje też rosnące koszty zatrudnienia, w związku z tym, więcej trzeba płacić za usługi budowlano-montażowe.

W realiach, które są obecnie na rynku, firmy z branży budowlanej potrzebują korzystać z dodatkowych źródeł finansowania, żeby zapewnić stałe wpływy pieniężne i nie stracić swoich pracowników.

- Finiata zapewnia finansowanie m.in. dla właścicieli firm z branży budowlanej. Stąd wprowadzony produkt dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, zapewniający ciągły dostęp do finansowania. Przedsiębiorcy z branży budowlanej muszą utrzymać pracowników za wszelką cenę i w terminie wypłacać im wynagrodzenia. FlexKapitał jest linią finansową, z której można wypłacać wielokrotnie, w każdym momencie i wygodnie – mówi Alexander Beresford, CMO Finiata.pl.

Walka z zatorami

W pierwszym półroczu 2018 roku z powodu niewypłacalności działalność zakończyło 89 przedsiębiorstw, w tym roku w pierwszych tygodniach przybyło 17 niewypłacalnych firm[6]. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się wyspecjalizowani podwykonawcy oraz firmy małej lub średniej wielkości, które są podwykonawcami inwestycji infrastrukturalnym, przede wszystkich drogowych i kolejowych.

W sektorze budowlanym coraz częściej pojawiają się problemy z płynnością, zwłaszcza że większość realizowanych teraz kontraktów była podpisywana kilka lat wcześniej, kiedy materiały budowlane były tańsze nawet o 40-50 proc. Zadłużenie branży budowlanej na koniec czerwca 2018 roku wzrosło o 246 mln zł (5,5 proc.) i przekroczyło 4,7 mld zł, a z regulowaniem zobowiązań na czas problem ma prawie 41 tys. przedsiębiorstw[7]. Zadłużenia związane są z nieregularnymi płatnościami od kontrahentów. Opóźnienia płatności w budownictwie wynoszą średnio 105 dni. Największe dotyczą tych, firm, które mają dużą liczbę odbiorców. Z wyliczeń wynika, że w tym sektorze problemy ma 64 proc. firm[8].

- Nikt nie bankrutuje z dnia na dzień. Jak wynika z danych KRD, co czwarta firma, która w zeszłym roku zbankrutowała, widniała na czarnych listach dłużników już rok przed ogłoszeniem upadłości. Aby uniknąć zatorów, przez które firmy często upadają, warto skorzystać z darmowych narzędzi np. darmowego generatora wezwań do zapłaty, które pomoże ściągać zaległe należności od kontrahentów - dodaje Alexander Beresford.

Obawy przed przyszłością

Przedstawiciele branży budowlanej lepiej postrzegają przeszłość, niż oceniają perspektywy rozwoju w przyszłości. O ile aż 57 proc. firm budowlanych z sektora MŚP, uważa, że sytuacja społeczno-gospodarcza w minionej dekadzie sprzyjała rozwojowi budownictwa w Polsce, to już jedynie 37 proc. wyraziło opinię, że będzie mu ona sprzyjać w ciągu najbliższych 10 lat[9].

Badania koniunktury w budownictwie systematycznie prowadzi Instytut Rozwoju Gospodarczego przy współpracy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Wyniki za I kwartał tego roku nie napawają optymizmem. Ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) spadł o 3,2, o 6 pkt. w porównaniu z I kwartałem 2018 roku. Tendencja spadkowa wskaźnika koniunktury utrzymuje się od ponad roku. Największy kwartalny spadek dotyczy firm zatrudniających od 21 do 100 osób – o 29 punktów oraz wykonujących prace związane ze wznoszeniem budynków – o 19 punktów[10].

[1] Grupa PSB “Ceny materiałów budowlanych”

[2] Raport BIK - "Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Niestabilna kondycja branży na szczycie koniunktury"

[3] Grupa PSB “Ceny materiałów budowlanych”

[4] Badanie Work Service - “10 edycja Barometr Rynku Pracy”

[5] Raport EFL - „Budownictwo przyszłości. Pod lupą”

[6] Analiza KUKE

[7] Raport BIK - "Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Niestabilna kondycja branży na szczycie koniunktury"

[8] Badanie Instytutu Keralla Research zrealizowanych na zlecenie BIG InfoMonitor

[9] Raport EFL - „Budownictwo przyszłości. Pod lupą”

[10]Badanie Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ