Partner serwisu
05 lutego 2019

Grupa WKG w 2019 roku podwoi sprzedaż produktów z zakładu mielącego do 0,5 mln ton rocznie i liczy na wzrost udziałów rynkowych

Kategoria: Aktualności

Grupa WKG, jeden z wiodących producentów wyrobów wapienniczych dla energetyki i przemysłu, w 2019 roku rozszerza swoją ofertę na sektor rolniczy, będącym nowym obszarem biznesu. Firma w III kwartale minionego roku rozpoczęła sprzedaż nawozów wapiennych,
a z początkiem lutego dołączyła do oferty kredy pastewne, tj. dodatek paszowy będący bogatym źródłem wapnia. Firma w minionym roku zakończyła rozbudowę przemiałowni kamienia wapiennego, której wzrost mocy produkcyjnych umocni pozycję WKG na rynku
i pozwoli na szybszą komercjalizację rozwiązań chronionych patentami, będących wynikiem prowadzonych projektów B+R.

Grupa WKG w 2019 roku podwoi sprzedaż produktów z zakładu mielącego do 0,5 mln ton rocznie i liczy na wzrost udziałów rynkowych

Podstawą działalności WKG jest przetwarzanie i sprzedaż surowców mineralnych, głównie produktów wapienniczych (kruszonych i mielonych). Grupa wprowadziła do sprzedaży produkty (kredy pastewne) dedykowane nowemu segmentowi: rynkowi rolno-spożywczemu. M.in. w tym celu w 2018 roku firma ukończyła rozbudowę zakładu w Raciszynie, którego roczne możliwości wytwarzania produktów mielonych wzrosły dwukrotnie, do 500 tys. ton. Oprócz wejścia na rynek paszowy, WKG zwiększy dotychczasową sprzedaż do sektora energetycznego (sorbenty do odsiarczania spalin), przemysłu szklarskiego (produkcja szkła), czy chemii budowlanej (produkcja klejów, tynków, zapraw itd.).

– Funkcjonując na rynku od kilkunastu lat, dotychczas głównie współpracowaliśmy z klientami branży przemysłowej i energetycznej. Zbudowane know-how i przede wszystkim istotne zaplecze podażowe surowców wapienia, skłania nas do wejścia na atrakcyjny rynek rolniczy, co stanowi naturalny krok rozwoju. W minionym roku ruszyliśmy z ofertą wapna nawozowego, a dzisiaj rozpoczynamy sprzedaż kred pastewnych – mówi Zbigniew Rybakiewicz, Prezes Zarządu WKG S.A. – W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój rynku producentów pasz dla zwierząt. Rolnictwo w Polsce profesjonalizuje się i istotnie rośnie popyt na gotowe mieszanki pełnoporcjowe i premiksy. To rodzi szanse na sukces handlowy, czemu także będzie sprzyjać skokowy wzrost mocy produkcyjnych zakładu przemiałowni w Raciszynie.

Głównym składnikiem kred pastewnych WKG jest węglan wapnia (o zawartości powyżej 96 proc.), niezbędny w prawidłowym odżywianiu zwierząt gospodarskich (bydło, drób, trzoda chlewna i in.). Korzystnie oddziałuje na kondycję i zdrowie zwierząt, wspomaga trawienie, prawidłowy wzrost i chroni układ kostny. Kredy z Raciszyna zawierają czysty wapń (pow. 38 proc.) oraz tlenki krzemu, żelaza i glinu, dlatego poprawiają ekonomiczną efektywność produkcji zwierzęcej. Z kolei wprowadzone w III kw. 2018 r. do sprzedaży wapno nawozowe poprawia jakość gleby, odkwasza ją i zwiększa przyswajalność podstawowych składników (potasu, fosforu i in.), niezbędnych dla rozwoju roślin.

– Istnieją dwa dodatkowe czynniki wspierające wzrost sprzedaży naszych produktów do segmentu rolniczego. To aktualne moce produkcyjne WKG, dzięki którym możemy zaspokoić największych graczy na rynku i dogodna lokalizacja zakładów grupy, co przekłada się na niezawodność logistyki. Ponadto nasze produkty posiadają pełną certyfikację i komplet wymaganych badań: atesty, świadectwa kwalifikacji, nadany numer weterynaryjny, certyfikat GMP+ – dodaje Rafał Pożyczka, dyrektor handlowy WKG S.A.

Grupa prowadzi szereg projektów B+R, których celem jest systematyczne wprowadzanie nowych rozwiązań do oferty handlowej. Wzrost mocy produkcyjnych zakładu przemiałowni poprzez synergie wewnętrzne dodatkowo wesprze potencjał obszaru rozwojowego. Firma sukcesywnie występuje o przyznanie ochrony patentowej na opracowane technologie (dotychczas WKG uzyskała ochronę m.in. na sposób wytwarzania reaktywnego sorbentu wapniowego i układ urządzeń do jego produkcji). Ponadto firma skutecznie wdraża technologię efektywnego wykorzystania produktów ubocznych, zmieniając je w pełnowartościowe materiały. M.in. takie rozwiązanie dla sektora chemii budowlanej (piaski wapienno-kwarcowe) jest na etapie prac B+R, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem ze strony Klientów.

– W 2019 roku stawiamy na rozwój zarówno w ujęciu ilościowym, jak i jakościowym. Dokładamy starań by osiągać coraz wyższą jakość naszych produktów, także w ujęciu technologiczno-innowacyjnym. Systematycznie wprowadzamy kolejne produkty do naszej oferty i analizujemy możliwości inwestycyjne w kolejnych obszarach działalności – podsumowuje Zbigniew Rybakiewicz.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ