Partner serwisu
29 stycznia 2019

Rola nauk geologicznych w edukacji regionalnej

Kategoria: Aktualności

Konferencja naukowa w Muzeum Częstochowskim – Edukacja regionalna w kształtowaniu człowieka i obywatela XXI wieku .

Rola nauk geologicznych w edukacji regionalnej

Jak podaje portal www.gazetacz.com.pl podczas konferencji wystąpił prof. Andrzej Wierzbowski z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodnim wątkiem jego wystąpienia zatytułowanego „Rola muzeów i terenowych obiektów geologicznych w edukacji regionalnej nauk o Ziemi” było zwrócenie szczególnej uwagi na rolę nauk geologicznych w edukacji regionalnej. Na ten aspekt zwróciła także Monika Krzeczyńska z Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB w Warszawie. Przedstawiła referat „Rola GeoParku Północnej Jury w edukacji, geoturystyce i ochronie środowiska abiotycznego” (współautorzy A. Wierzbowski, P. Woźniak i A. Śliwińska-Wyrzychowska).


Rola ta wyraża się znaczeniem zapisu geologicznego (a więc występowaniem określonego typu skał), wynikającego z całej historii geologicznej, dla całej późniejszej – „bardziej współczesnej” historii regionu – powstania określonego typu podłoża i gleb, związanych z tym zespołów roślinnych i zwierzęcych, a także rozwoju cywilizacji ludzkiej – znalezienia dogodnych miejsc dla osadnictwa, rozwoju rolnictwa i hodowli, eksploatacji surowców. Niestety cały wątek dotyczący geologicznej przeszłości wskutek niedoskonałości edukacji w popularyzowaniu nauk o Ziemi, jest dla dużej ilości ludzi nie w pełni zrozumiały.


Region częstochowski zasługuje na szczególne wyeksponowanie występujących tu wartości geologicznych – przede wszystkim zróżnicowanego typu skał powstałych tu w dawnych morzach w okresie jurajskim około 170 do 155 milionów lat temu. Właśnie zróżnicowaniu skał wapiennych zawdzięcza swój wygląd dzisiejszy wyżynny krajobraz Jury rozciągającej się od okolic Wielunia na północy aż po okolice Krakowa na południu. Ten krajobraz i jego wartości edukacyjne powinny być zachowane i pokazane społeczeństwu – temu celowi mógłby służyć proponowany GeoPark Północnej Jury, który w założeniu mógłby rozciągać się wzdłuż doliny Warty między Częstochową a Mstowem i obejmować przyległe obszary, zwłaszcza od południa – aż po Janów i Złoty Potok.

Cały artykuł na stronie gazetacz.com.pl

źródło: gazetacz.com.pl
fot. 123RF fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ