Partner serwisu
11 grudnia 2018

Tomasz Pałasiński, GDDKiA: Waloryzację mamy wpisaną do kontraktów.

Kategoria: Aktualności

Tomasz Pałasiński: - Waloryzację mamy wpisaną do kontraktów. Jest robiona na podstawie wskaźnika GUS, który obejmuje nie tylko materiały i roboty budowlane, ale także całokształt gospodarki. To co obserwujemy na rynku znacznie przekracza ten wskaźnik. Trwają rozmowy na temat wypracowania jakiegoś rozwiązania i chcielibyśmy jak najszybciej dojść do konsensusu z branżą - mówił Tomasz Pałasiński (dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie) podczas debaty pt. „Budownictwo w polskiej gospodarce”. Debata odbyła się 8 października 2018 r. na zakończenie pierwszego dnia konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Tomasz Pałasiński, GDDKiA: Waloryzację mamy wpisaną do kontraktów.

Tomasz Pałasiński: Oczywiście żaden wskaźnik nie zrekompensuje skoków cen sezonowych np. związanych z przerobem mas asfaltowych albo skoków cen na jakimś małym obszarze. Mamy teraz taką sytuację na Zakopiance, gdzie budujemy kilka odcinków, że ceny usług i materiałów dla tych wykonawców wzrosły jeszcze bardziej niż ceny w kraju. Więc nie będzie wypracowany wskaźnik idealny, ale może lepszy od tego, który jest teraz. Na razie musimy się opierać na tym wskaźniku, który co kwartał jest podawany przez GUS.

Czy GDDKiA mogłaby GUS-owi pomóc, żeby te dane bezpośrednio od was spływały?

Tomasz Pałasiński: My przekazujemy GUS-owi dane, tak jak nakazuje to ustawa. To obarczone jest też pewnym błędem wynikającym z ofert firm. Firmy bardzo różnie wyceniają oferty robót. Różnice mogą sięgać nawet 50%.  Ceny kosztorysu inwestorskiego zawsze przeliczamy po nowych wskaźnikach. Rynek zawsze będzie wyprzedzał statystykę, która sięga wstecz.

Wszystkie wypowiedźi na stronie: www.polskicement.pl

źródło: www.polskicement.pl
fot. www.polskicement.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ