Partner serwisu
03 grudnia 2018

Bohdan Wyżnikiewicz: Budownictwo jest ważnym elementem gospodarki

Kategoria: Aktualności

Budownictwo jest ważnym elementem gospodarki. Wytwarza ok. 6-7 % PKB. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że przemysł przetwórczy odpowiada za 21% PKB. W związku z tym jest takim służebnym elementem gospodarki. Ważny jest również dlatego, że poprzez budownictwo realizuje się większość programów inwestycyjnych mówił dr Bohdan Wyżnikiewicz (prezes zarządu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych), podczas debaty pt. „Budownictwo w polskiej gospodarce”. Debata odbyła się 8 października 2018 r. na zakończenie pierwszego dnia konferencji Dni Betonu w Wiśle.

Bohdan Wyżnikiewicz: Budownictwo jest ważnym elementem gospodarki

- Z niepokojem zauważam, że w ostatnich latach w budownictwie dzieje się różnie. Jak popatrzymy na wykresy, to nie ma ciągłości w kształtowaniu produkcji budowlanej, w kształtowaniu oczekiwań przedsiębiorców. W ocenach koniunktury obserwujemy duże wahania. To wynika z wielu względów. Przede wszystkim budownictwo nie jest działalnością jednorodną. Obejmuje mnóstwo specjalizacji. Mamy m.in. budownictwo mieszkaniowe, infrastrukturalne i specjalistyczne. Analizując dane GUS w budownictwie mieszkaniowym obserwujemy boom. W budownictwie specjalistycznym możemy mówić o dobrej sytuacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę rentowność i dynamikę, to najgorsza sytuacja jest w budownictwie infrastrukturalnym. To częściowo wiąże się z finansowaniem tego budownictwa przez sektor publiczny. Jak wiemy przechodziliśmy z jednej perspektywy finansowej unijnej do drugiej i była przerwa w ciągłości finansowania.  W budownictwie jest dużo problemów i zagrożeń, choć jak spojrzymy w ujęciu historycznym jest to działalność, którą można uznać za naszą specjalizację narodową. Jak popatrzymy na liczbę zarejestrowanych przedsiębiorstw to w budownictwie jest ich najwięcej.  Z żalem muszę stwierdzić, że nie mamy na bieżąco informacji, co się dzieje w budownictwie. GUS zbiera informacje tylko z firm zatrudniających 10 osób i więcej, a z reszty nie. Tych zatrudniających powyżej 10 osób jest mniej i łatwiej jest ich zbadać. A dynamika tych dwóch grup jest różna. Jeśli mówimy o całym budownictwie to powinniśmy objąć obydwie grupy. Bariery w budownictwie to kłopoty na rynku pracy. Kolejną sprawą jest tzw. odwrócony VAT. Jest to podnoszone na wielu konferencjach, że w wyniku tego są poszkodowani podwykonawcy. Ale problemów jest znacznie więcej.

Wypowiedź pochodzi z debaty pt. „Budownictwo w polskiej gospodarce”. Debata odbyła się 8 października 2018 r. na zakończenie pierwszego dnia konferencji Dni Betonu w Wiśle.

źródło: http://www.polskicement.pl
fot. http://www.polskicement.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ