Partner serwisu

Konferencja przy tatarskim szlaku

Kategoria: V Konferencji Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku

V konferencja naukowo-techniczna ,,Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku” 11-12 czerwca 2013 r. przebiegła pod znakiem tematów związanych z technologiami, maszynami i urządzeniami wykorzystywanymi w kopalniach kruszyw. Mówiono o wyzwaniach, problemach i perspektywach branży. Nie zabrakło wystawy stoisk, występu Tomasza Jachimka, a także wycieczki do zakładu Drahle III, położonego przy „Tatarskim szlaku”.

Konferencja przy tatarskim szlaku

Obrady zainaugurowała Małgorzata Zydek – prezes Olsztyńskich Kopalni Surowców Mineralnych, które w tym roku pełniły rolę Honorowego Gospodarza imprezy.
Cykl referatów rozpoczął Michał Padusiński, menadżer wsparcia organizacyjnego Cemex Polska, opowiadając o rentowności sektora kruszyw i atrakcyjności dla inwestorów spoza branży. O lokalnych drogach w technologii betonowej, jako szansie dla żwirowni, mówił Konrad Harat z Przedsiębiorstwa Drogowo-Budowlanego HARAT Sp.j. Problematykę odzysku i zastosowania piasków drobnych zarysował Zdzisław Naziemiec, a na pytanie ,,Czy warto produkować piasek o wysokiej jakości?” odpowiadał Marcin Mrowiec z Metso Minerals Poland Sp. z o.o.

V konferencja naukowo-techniczna ,,Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku” odbyła się w dniach 11-12 czerwca w Białymstoku. Organizatorem spotkania była firma BMP’, patronat medialny pełniły Surowce i Maszyny Budowlane. Honorowym Gopodarzem były Olsztyńskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Patronat nad imprezą objął Polski Związek Producentów Kruszyw i Stowarzyszenie Kopalń Odkrywkowych.
Partnerami branżowymi były firmy: CEMEX Polska, Eurovia i Górażdże Kruszywa.

Jadwiga Szuba z Górażdże Kruszywa, na podstawie doświadczeń Kopalni Surowców Mineralnych Pawłów, prezentowała nowe zastosowania pulpy piaskowej, a tematem zastosowania rur tkaninowo-gumowych RTG przy wydobyciu piasku i żwiru zajął się Rafał Skalski z PPHU SORBEX. Uczestnicy konferencji, z występu Tomasza Domagały z C.C Jensen, mogli dowiedzieć się, jak czystszy olej wpływa na tańsze utrzymanie maszyn, a Sebastian Ostrowski zaprezentował mocne strony maszyn Komatsu używanych w żwirowniach.
O metodach opomiarowania pracy refulera opowiadali Krystian Grzeszczak oraz Rafał Oleś z Olsztyńskich Kopalni Surowców Mineralnych, a Mariusz Tomalak z firmy PRO-INDUSTRY scharakteryzował pompy KREBS i zgłębił temat doboru pompy na refuler.

Pierwszy dzień konferencji zakończył referat Jolanty Maj ze Starostwa Powiatowego w Nysie, która omówiła nielegalną eksploatację kopalin w roku 2012 od strony problemów organów administracji geologicznej, co było wstępem do niezwykle interesującej, a zarazem emocjonalnej debaty, obejmującej aktualne problemy prawne w branży górniczej. Kwestie te starali się zgłębić i wyjaśnić: Aleksander Kabziński z Polskiego Związku Producentów Kruszyw, Waldemar Gurdziel ze Stowarzyszenia Kopalń Odkrywkowych, Lidia Król z Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie oraz Hubert Schwarz z kancelarii AMADEUS.
Zwieńczeniem pierwszego dnia była kolacja integracyjna, gdzie czas gościom umilał Tomasz Jachimek, artysta kabaretowy, autor tekstów i konferansjer.

W drugi dzień konferencji przedstawicielka Górażdże Kruszywa – Zenfira Baranowska – omówiła doświadczenia grupy w rekultywacji terenów poeksploatacyjnych, natomiast Włodzimierz Kiełbasiewicz z PROTEGO opowiedział o zastosowaniu systemu kontroli pracy koparki pływającej do zarządzenia wydobyciem kopaliny. Pracownicy Olsztyńskich Kopalni Surowców Mineralnych – Rafał Oleś i Artur Piątek – omówili z kolei system kontroli i załadunku, co stanowiło dobry wstęp do wycieczki do kopalni Drahle III, gdzie można było zobaczyć m.in. jeden z największych refulerów w Polsce czy nowo otwarty zakład do produkcji grysów.
Po wycieczce uczestnicy konferencji udali się do miejscowości Bohoniki, gdzie mieli okazję zwiedzić lokalny meczet i spróbować wyśmienitych, tradycyjnych specjałów kuchni tatarskiej, w gospodarstwie agroturystycznym i pani Eugenii.

 

Zobacz także:

Drahle III i obiad u p. Eugenii

Nowoczesna kopalnie… – galeria zdjęć

 

Relacja: IV Konferencja Naukowo-Techniczna „Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku”

Zdjęcia z „Nowoczesnych kopalni... 2012

Relacja: III konferencja „Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku” (30-31 maja 2011)

Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku 2011 – galeria

Relacja: II Konferencja Naukowo-Technicznej „Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku 2010

Relacja: I Konferencja Naukowo-Technicznej „Nowoczesne kopalnie żwiru i piasku 2009

 

Honorowy gospodarz Partner branżowy:

         
Patronat: Patronat medialny: Organizator

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ