Partner serwisu
25 października 2018

PIP o bezpieczeństwie pracy - zgon raz na tydzień

Kategoria: Aktualności

Jak podaje TVP3 Bydgoszcz średnio raz w tygodniu podczas pracy na budowie życie traci jedna osoba. To zatrważające statystyki Państwowej Inspekcji Pracy. O poprawie bezpieczeństwa dyskutowano podczas konferencji w Bydgoszczy zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy, Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.

PIP o bezpieczeństwie pracy - zgon raz na tydzień

Kaski na głowach i odblaskowe kamizelki - takie ubranie zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Ważna jest nie tylko odzież, ale też znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa. Cementownia Lafarge w całej Polsce zatrudnia 1,5 tys. pracowników. Każdy z nich musi przejść odpowiednie szkolenia. - Oceniamy ryzyko zagrożenia, które mogą wystąpić podczas pracy w danym zakresie; tak, żeby eliminować te zagrożenia – wyjaśnia Marek Michalski, dyrektor cementowni Lafarge w Polsce.

Raz w tygodniu, podczas pracy na budowie życie traci jedna osoba. Te zatrważające statystki zebrane z całego kraju, pokazują jak wiele trzeba jeszcze zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. - W budownictwie 90 proc. zdarzeń leży po stronie człowieka, czyli w wyniku jego zaniechania, zachowania, nieorganizowania procesów pracy tak, aby te warunki były bezpieczne - podsumowuje Roman Wzorek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

OIP w Bydgoszczy prowadzi rutynowe kontrole na budowach, jednak niemal w każdym przypadku ujawniane są nieprawidłowości. - Brak zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości czy niezabezpieczone wykopy, rusztowania, praca na dachu, beż środków ochrony – wymienia Marcin Woźniak z OIP w Bydgoszczy.

Jak zmniejszyć liczbę niebezpiecznych wypadków przy pracy i poprawić bezpieczeństwo pracowników, dyskutowano podczas piątkowej konferencji z udziałem przedstawicieli Inspektoratu Pracy i przedsiębiorców. - Trzeba przyjąć nową filozofię, która sprowadza się do tego, żeby wypracować nowe standardy. Te standardy są możliwe do wypracowania w szerszym porozumieniu – uważa Zbigniew Studziński, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.

Chodzi o bliską współpracę inspektorów pracy z przedsiębiorcami; tak, by podnieść świadomość na temat możliwych zagrożeń.

źródło: https://bydgoszcz.tvp.pl
fot. 123RF fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ