Partner serwisu
12 października 2018

Projekt MinLand Zasoby Złóż Kopalin w Zrównoważonym Planowaniu Przestrzennym

Kategoria: Aktualności

8 października br. w Kopalni Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o. odbyły się krajowe warsztaty międzynarodowego projektu MinLand, organizowane przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

Projekt MinLand realizowany jest w ramach Programu Ramowego Badań i Innowacji Horyzont 2020. Koordynowany przez Szwedzką Służbę Geologiczną angażuje partnerów wielu krajów europejskich. W projekcie uczestniczą reprezentanci środowiska geologicznego, organów nadzoru górniczego, władz samorządowych w zakresie planowania przestrzennego, przemysłu oraz instytucji naukowych.

Jedynym reprezentantem Polski jest Instytut, który zgłosił Kopalnię Wapienia „Czatkowice” jako przykład dobrych praktyk w zakresie użytkowania terenu, na różnych etapach działalności górniczej. Wybór kopalni jest jak najbardziej zasadny, gdyż głównym celem projektu jest wypracowanie wytycznych optymalnych powiązań polityk surowcowych i planowania przestrzennego, dla wsparcie efektywnego i zrównoważonego procesu koncesyjnego.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych i powiatowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wyższego Urzędu Górniczego oraz Zespołu Parku Krajobrazowego Województwa Małopolskiego. Podczas warsztatów zaprezentowano założenia i cele projektu, przedstawiono m.in. przykłady uzyskania koncesji w trudnych warunkach społecznych w Finlandii czy też funkcjonowania na obszarze Natura 2000 portugalskiej, podziemnej kopalni rud miedzi i cynku.

W szczególności został jednak omówiony przypadek złoża Czatkowice, którego eksploatacja odbywa się na terenach Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000 oraz rezerwatu przyrody. Przedstawiciele Kopalni zaprezentowali własne doświadczenia z procesu uzyskiwania decyzji koncesyjnej, zezwalającej na wydobywanie w tak szczególnych i wrażliwych warunkach przyrodniczych. Spotkanie zakończyło się gorącą dyskusją, po której uczestnicy udali się na zwiedzanie zakładu górniczego.

Źródło i foto: Archiwum Kopalni Wapienia „Czatkowice

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ