Partner serwisu
01 października 2018

O wspólnych projektach infrastrukturalnych na spotkaniu Grupy V4

Kategoria: Infrastruktura

Budowa kolei dużych prędkości, szlak Via Carpatia i Pakiet Mobilności były tematami spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrami państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) – ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Peterem Szijjarto, ministrem transportu i budownictwa Słowacji Árpádem Érsekiem oraz Danem Ťokiem, ministrem transportu Czech, które odbyło się 1 października 2018 r. w Szczyrbskim Plesie na Słowacji. Ministrowie podpisali również deklarację w sprawie rozwoju kolei dużych prędkości we wszystkich państwach Grupy Wyszehradzkiej.

O wspólnych projektach infrastrukturalnych na spotkaniu Grupy V4

- Dzisiejsza deklaracja potwierdza, że w projekcie rozwoju kolei dużych prędkości będą brały udział cztery państwa. To niewątpliwie przedsięwzięcie cywilizacyjne, które może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej na korzyść naszego regionu. Kolej Dużych Prędkości będzie łączyć kraje Grupy Wyszehradzkiej, podobnie jak połączy je Via Carpatia – powiedział minister Adamczyk.

Międzynarodowa trasa Via Carpatia połączy północ i południe Europy i będzie przebiegać między innymi przez kraje Grupy V4.

- Cieszę się, że wszystkie państwa zaangażowane w projekt Via Carpatia podkreślają znaczenie tego korytarza dla UE i jej sąsiadów oraz potwierdzają jego wysoką rangę. Jest to dla nas powod do zadowolenia, ale i motywacja do intensyfikacji wspólnych działań zmierzających do wpisania całej trasy do sieci bazowej TEN-T podczas jej najbliższej rewizji – mówił A. Adamczyk.

- Budowa szlaku Via Carpatia przyniesie mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej konkretne korzyści. Przede wszystkim będzie to wyraźna poprawa dostępności transportowej i integracja obszarów wschodniego pogranicza Unii Europejskiej – dodał minister Adamczyk.

Ministrowie krajów V4 rozmawiali również o Pakiecie Mobilności, który jest obecnie jedną z najważniejszych kwestii poruszanych na forum unijnym. Przedstawiciele rządów Grupy Wyszehradzkiej potwierdzili, że ich celem jest prezentowanie jednolitego i skoordynowanego stanowiska podczas dalszych prac, tak aby skutecznie bronić zasad równej konkurencji na unijnym rynku transportowym.

Spotkanie ministrów zostało zorganizowane przez Słowację, która sprawuje obecnie przewodnictwo w V4.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ