Partner serwisu
07 września 2018

Lepsze połączenia kolejowe na Podlasiu

Kategoria: Aktualności

Między Lewkami a Hajnówką wymieniane są tory i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Widać już nowe perony na przystankach Lewki, Orlanka, Stare Berezewo i Chyta. Będzie nowy przystanek Mikłasze. Dzięki inwestycji wartej 80 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe SA poprawią komunikację w regionie i usprawnią przewóz towarów. Prace współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej

Lepsze połączenia kolejowe na Podlasiu

Inwestycja z Krajowego Programu Kolejowego na linii kolejowej Hajnówka – Lewki umożliwi wygodny dojazd koleją do 7 miejscowości w sąsiedztwie Puszczy Białowieskiej i zapewni sprawniejszy ruch kolejowy do przejścia granicznego w Siemianówce. Wykonawca układa tory na 27 kilometrach trasy.

Komfortową obsługę na przystankach zapewnią nowe ławki i wiaty. Zaplanowano funkcjonalne oświetlenie, tablice informacyjne i udogodnienia dla osób o graniczonej możliwości poruszania się. Dzięki przebudowie 22 przejazdów zwiększy się bezpieczeństwo na skrzyżowaniach dróg i torów. Dziewięć przejazdów będzie dodatkowo zabezpieczonych sygnalizacją, a trzy rogatkami. Po zakończeniu prac pokonanie trasy z Hajnówki do Lewek zajmie ok. 24 min. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 100 km/h.

Z końcem września trasą pojadą pierwsze od niemal 25 lat składy z towarami. Później wykonana będzie jeszcze stabilizacja i regulacja nowych torów. Zakończenie wszystkich robót zaplanowano w połowie 2019 r.

Spółka PKP PLK realizuje na Podlasiu inwestycje, których efektem będzie lepsza komunikacja kolejowa w regionie.  W marcu 2018 r. pociągi wróciły na nieczynny od 2000 r. odcinek Łapy-Śniadowo. Z końcem lipca zakończyły się prace na drugim odcinku Śniadowo-Ostrołęka, tym samym od połowy wakacji trasa z Ostrołęki do Łap jest w całości przejezdna. Po linii sprawnie kursują pociągi towarowe. Przyspieszyły pociągi z Białegostoku do Czeremchy. Składy pasażerskie jeżdżą z prędkością do 100 km/h, a towarowe do 60 km/h. Roboty za ponad 86 mln zł objęły kompleksową wymianę toru i rozjazdy. Ponadto PLK szykują lepszy dostęp do podróży koleją na odcinku Białystok-Bielsk Podlaski: będą nowe przystanki - Orzechowicze, Hryniewicze i Nowe Miasto. Aktualnie prowadzone są również roboty na linii kolejowej z Siedlec do Hajnówki. Od grudnia br. składy osobowe pojadą tą trasą z prędkością 120 km/h a towarowe 80 km/h.  Dzięki inwestycjom PLK wzrośnie komfort obsługi pasażerów i konkurencyjność przewozów kolejowych.

Projekty: „Prace na linii kolejowej nr 52, na odcinku Lewki – Hajnówka”, „Prace na linii kolejowej nr 31, na odcinku gr. województwa - Czeremcha - Hajnówka”, „Prace na linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok - Bielsk Podlaski (Lewki)” są realizowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Więcej na stronie internetowej PKP PLK SA.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ