Partner serwisu
04 września 2018

Pożary zostawmy strażakom. TPM na odkrywce – Rozwój Działu Utrzymania Ruchu zgodnie z metodologią Lean

Kategoria: Aktualności

Pracownicy utrzymania ruchu są najlepszymi na świecie strażakami, siedzą i grają w karty, a jak tylko coś się stanie – biegną gasić pożar. Czy znacie te powiedzenie? A może ma ono zastosowanie w waszych zakładach? Jeśli tak – czas na wprowadzenie prewencji, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, a w konsekwencji… płacić.

Pożary zostawmy strażakom. TPM na odkrywce – Rozwój Działu Utrzymania Ruchu zgodnie  z metodologią Lean

Działy Utrzymania Ruchu – DUR w zakładach przemysłowych, odkrywkowych, stanowią istotny element funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wiele z nich jest nastawionych na pracę pod presją, aby jak najszybciej usuwać bieżące awarie – „gasić pożary”, zamiast spokojnie zarządzać przeglądami maszyn i urządzeń, usuwać mniej kosztowne usterki. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, w DUR należy rozważyć zmianę podejścia z bieżącego na prewencyjne. Tym samym należy zapobiegać powstawaniu awarii, które w większości przypadków są bardzo kosztowne i czasochłonne, powodują generowanie kosztów i stratę w wielkości produkcji. Aby powstrzymywać negatywne skutki braku prewencji w DUR, doskonałym narzędziem jest TPM – total productive maintanace, czyli całościowe, kompleksowe zarządzanie utrzymaniem ruchu w sposób planowany. TPM jest narzędziem metodologii Lean, które pomaga w sposób kompleksowy zmienić podejście służb UR. W efekcie park maszynowy przedsiębiorstwa jest zarządzany w sposób planowany przy jednoczesnej redukcji kosztów.

Potrzeba planowania przeglądów i inspekcji maszyn i urządzeń

Większość przedsiębiorstw wapienniczych dąży do minimalizacji swoich kosztów przy jednoczesnej maksymalizacji produkcji, co powoduje zwiększenie obciążeń dla maszyn i urządzeń oraz wzrost kosztów ich eksploatacji. W związku z tym systematyczne planowanie przeglądów i inspekcji maszyn jest bardzo ważne, aby zadbać o niezawodność parku maszynowego. W większości polskich zakładów odkrywkowych, szczególnie założonych i zbudowanych w poprzedniej epoce, wiek urządzeń kształtuje się od kilku do kilkudziesięciu lat. Zatem zarządzanie parkiem maszynowym zarówno nowych, jak i starych urządzeń jest złożonym procesem. Przy urządzeniach kilkudziesięcioletnich, których charakter awarii jest doskonale znany zarówno obsługującym, jak i DUR, czas ich usunięcia jest stosunkowo krótki, ale zazwyczaj wiąże się z dużym kosztem i zaangażowaniem wykwalifikowanych pracowników. W sposób odmienny zarządza się awariami przy urządzeniach kilkuletnich, są one bardzie niezawodne, ale czas usunięcia awarii znacznie się wydłuża. Zazwyczaj przy takich urządzeniach personel DUR ma zbyt małe doświadczenie przy usuwaniu awarii. Często dokumentacje producentów są zbyt mało dokładne aniżeli w przypadku starszych urządzeń. Skupia się to tylko na eliminowaniu objawów, a nie na identyfikacji i usunięciu przyczyn źródłowych awarii.

Cały artykuł w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 2-3/2018.

źródło: "Surowce i Maszyny Budowlane" 2-3/2018.
fot. 123RF fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ