Partner serwisu
20 czerwca 2018

Sejm uchwalił kolejną nowelizację prawa geologicznego i górniczego

Kategoria: Aktualności

Jak podaje portal money.pl, Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw zakładający ułatwienia i uproszczenia w ramach procedury koncesyjnej w zakresie węglowodorów.

Sejm uchwalił kolejną nowelizację prawa geologicznego i górniczego

Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 412 posłów, 1 był przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Według uzasadnienia projektu, dla dużych przedsiębiorstw przyjęcie ustawy wpłynie na ułatwienie i uproszczenia w ramach procedury koncesyjnej w zakresie węglowodorów.

"Odblokowanie obszarów kraju dla działalności poszukiwawczo-rozpoznawczej w zakresie węglowodorów; większe udokumentowanie zasobów; większe wydobycie. Koszt uzyskania przez przedsiębiorcę pakietu danych geologicznych jest znacznie niższy niż koszt sporządzenia go przez PIG-PIB (finansowany ze środków NFOŚiGW). Ułatwienia w uzyskaniu przedłużenia terminu ważności koncesji wydobywczych dla złóż węgla kamiennego i brunatnego" - czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR).

W przypadku sektora małych i średnich firm również oznaczać to będzie ułatwienie i uproszczenia w ramach procedury koncesyjnej w zakresie węglowodorów. Odblokowanie obszarów kraju dla działalności poszukiwawczo-rozpoznawczej w zakresie węglowodorów; większe udokumentowanie zasobów; większe wydobycie. Koszt uzyskania przez przedsiębiorcę pakietu danych geologicznych jest znacznie niższy niż koszt pozyskania go przez PIG-PIB (finansowany ze środków NFOŚiGW).

W ocenach skutków wprowadzenia projektów ustawy napisano, że dodatkowe wpływy dla NFOŚiGW oraz JST będą generowały opłaty eksploatacyjne za wydobycie gazu ziemnego zawierającego hel.

Więcej na portalu money.pl

źródło: money.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ