Partner serwisu
24 stycznia 2018

Najbliższe lata otworzą rynek dla prefabrykacji

Kategoria: Aktualności

- Znamy słabości prefabrykacji, ale nie do końca zdajemy sobie sprawę z tkwiącego w niej potencjału, on jest dopiero do odkrycia. Prefabrykacja z lat 70.80. niosła złe skojarzenia w pokoleniu starszym. Ludzie, którzy dzisiaj podejmują decyzje o tym, jak mieszkać i gdzie mieszkać – już takich skojarzeń nie mają. Prefabrykacją są zainteresowani deweloperzy. Mam przeczucie, że najbliższe lata otworzą rynek dla prefabrykacji – powiedział Konrad Grabowiecki z pracowni BBGK Architekci, która zdobyła pierwszą nagrodę w XXI edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze za budynek wielorodzinny przy ul. Sprzecznej 4 w Warszawie.

Najbliższe lata otworzą rynek dla prefabrykacji

Kilkaset osób wzięło udział w uroczystości rozstrzygnięciu XXI edycji konkursu Polski Cement w Architekturze, która odbyła się 1 grudnia 2017 r. w siedzibie SARP w Warszawie. Konkurs Polski Cement w Architekturze to wspólna inicjatywa SARP i Stowarzyszenia Producentów Cementu. Począwszy od 1997 roku co roku nagradzane są najlepsze obiekty, w które zrealizowano z wykorzystaniem technologii betonowej. Podczas rozstrzygnięcia konkursu obecny był Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. W imieniu Stowarzyszenia Producentów Cementu nagrody wręczali – prof. Jan Deja, dyrektor biura SPC i szef marketingu Zbigniew Pilch, a w imieniu SARP – przewodniczący jury arch. Grzegorz Stiasny.

Potencjał do odkrycia

Pierwszą nagrodę przyznano dla BBGK Architekci  za Budynek Wielorodzinny przy ul. Sprzecznej 4 w Warszawieza udaną próbę ukazania potencjału jaki ma w sobie technologia prefabrykowanego betonu. Za architekturę ponadczasową, łączącą w sobie piękno, trwałość i funkcjonalność. Stworzenie miejsca o niepowtarzalnym klimacie, gdzie każdy starannie zaprojektowany element tworzy wysoce estetyczną całość”.

Wojciech Kotecki z BBGK Architekci dziękował zespołowi za pracę przy projektowaniu i realizacji obiektu Sprzeczna 4. – Chciałem także podziękować za wizjonerstwo inwestorowi obiektu – panu Romanowi Stanisławskiemu właścicielowi firmy Budizol. Poprosił nas o zrobienie projektu, który odczaruje „wielką płytę”. Wydaje mi się, że nagroda w konkursie jest dowodem na to, że nam się to udało – mówił Kotecki.

Zdaniem Konrada Grabowieckiego z BBGK Architekci, to oczywiste, że prefabrykacja wróci. - Znamy jej słabości, ale nie do końca zdajemy sobie sprawę z tkwiącego w niej potencjału, on jest dopiero do odkrycia. Dlatego w dużej mierze od nas – architektów zależy jak będzie wyglądał nasz krajobraz. Prefabrykacja z lat 70.-80. niosła złe skojarzenia w pokoleniu starszym. Ludzie, którzy dzisiaj podejmują decyzje o tym, jak mieszkać i gdzie mieszkać – już takich skojarzeń nie mają. Prefabrykacją są zainteresowani deweloperzy, którzy nas o nią pytają i obserwują rynek. Mam przeczucie, że najbliższe lata otworzą rynek dla prefabrykacji – dodał Grabowiecki.

źródło: http://www.polskicement.pl
fot. http://www.polskicement.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ