Partner serwisu
18 stycznia 2018

KSS Bartnica wspomogły zakup nowego wozu strażackiego

Kategoria: Aktualności

Strażacy z Nowej Wsi Kłodzkiej mają od kilkunastu dni nowoczesny, świetnie wyposażony wóz bojowy. Wzięli sprawy w swoje ręce i sami wystarali się o pieniądze na nowy wóz. Przez wiele miesięcy „chodzili” za tą sprawą, aż się udało. Najbardziej pomogły im władze gminy Nowa Ruda i wójt Adrianna Mierzejewska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Dotację przekazało także nadleśnictwo Jugów i Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy.

KSS Bartnica wspomogły zakup nowego wozu strażackiego

Kłopoty z włoskim dziadkiem

- Nasz poprzedni wóz miał ponad 40 lat! Był już tak wyeksploatowany, że ledwo jeździł. Potrafił się popsuć w drodze na akcję, a jego naprawy były nie dość, że kosztowne, to w dodatku skomplikowane. Kupienie części zamiennych do tego wyprodukowanego dawno temu we Włoszech staruszka było bowiem nie lada sztuką - opowiada Bartosz Słoninka.

Przez ten stary, ciągle psujący się wóz, strażacy nie zawsze mogli nieść pomoc na najwyższym poziomie. A działają na wymagającym terenie. Nowa Wieś Kłodzka leży bowiem przy drodze wojewódzkiej nr 385, u podnóża chętnie odwiedzanej przez turystów Twierdzy w Srebrnej Górze. To droga, na której przez cały rok jest duże natężenie ruchu, a jest kręta, górska. Często dochodzi tu do kolizji i wypadków, w których czas dojazdu ratowników ma decydujące znaczenie dla ocalenia zdrowia, a nawet życia poszkodowanych. W dodatku wokół są górzyste, trudno dostępne zalesione tereny, gdzie niebezpiecznym zdarzeniom ulegają turyści, gdzie regularnie przechodzą nawałnice, są zalania, podtopienia, pożary itp. Bez pomocy strażaków po prostu się nie obejdzie! - Mamy w ciągu roku przynajmniej kilkadziesiąt interwencji. Ratujemy nie tylko mienie, ale też zdrowie i życie ludzi, zwierząt. Dlatego sprawny samochód to dla nas podstawa - podkreśla Bartosz Słoninka.

Wzięli sprawy w swoje ręce

Strażacy postanowili więc nie czekać z założonymi rękami, tylko wziąć sprawy w swoje ręce i wystarać się o pieniądze na nowy wóz. Przez wiele miesięcy „chodzili” za tą sprawą, aż się udało! Najbardziej pomogły im władze gminy Nowa Ruda i pani wójt Adrianna Mierzejewska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Dotację przekazało także nadleśnictwo Jugów, dołożyły się Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy.

- Bardzo się cieszymy, bo nowy wóz ma ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa w okolicy. Jest szybki, więc znacząco skróci się czas dojazdu ratowników na miejsce zdarzenia. Jest przystosowany do wielu różnych działań i ma nowoczesne wyposażenie, służące m.in. do ratownictwa chemicznego - mówi Bartosz Słoninka.

Auto powstało w rodzimych Starachowicach, więc skończą się też dotychczasowe kłopoty ratowników z zakupem części zamiennych.

źródło: Agencja Prasowa i Artystyczna EGO MEDIA
fot. Agencja Prasowa i Artystyczna EGO MEDIA
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ