Partner serwisu
20 listopada 2017

Polityka Surowcowa Państwa do konsultacji

Kategoria: Aktualności

15 listopada ruszyły pierwsze konsultacje projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP) w Ministerstwie Środowiska. To początek 12-miesięcznego cyklu spotkań, które odbędą się w największych miastach Polski.

Polityka Surowcowa Państwa do konsultacji

PSP to dokument przygotowany przez Międzyresortowy Zespół ds. Polityki Surowcowej Państwa. Projekt ocenia krajowe zapotrzebowanie na surowce, proponuje sposoby gospodarowania ich udokumentowanymi zasobami i pozyskiwania nowych. Prezentuje zasady prowadzenia polityki surowcowej. Wejście w życie projektu PSP ma znacząco wpłynąć m.in. na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców. Jego celem jest racjonalne gospodarowanie zasobami, ale też upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o surowcach i geologii.

Główne założenia PSP przedstawił w poniedziałek 13 listopada główny geolog kraju i zarazem przewodniczący międzyresortowego zespołu wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek.

Na przyjęcie tego dokumentu mamy jeszcze dwa lata, ale jestem przekonany, że wejdzie w życie już na początku 2019 roku - zapowiedział wiceminister.

Podkreślił, że na większości obszaru naszego kraju występują udokumentowane złoża surowców.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć wykonawczych w ramach strategii surowcowej jest "Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów", czyli PRoGeO. Został on opracowany w Ministerstwie Środowiska i zatwierdzony przez rząd w sierpniu tego roku. Zakłada wydobycie rud metali z bogatych złóż znajdujących się na dnie oceanicznym. Polska jako jeden z siedmiu krajów na świecie zyskała prawo do działki na dnie Atlantyku.

Sądzę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji znajdujących się tam złóż, m.in. siarczków miedzi czy pierwiastków ziem rzadkich. Pierwszy rejs rozpoznawczy odbędzie się już w przyszłym roku - zapowiedział wiceminister środowiska.

źródło: pgi.gov.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ