Partner serwisu
09 października 2017

Seminarium Konflikty w gospodarowaniu przestrzenią i zasobami Ziemi – interdyscyplinarna platforma dyskusji

Kategoria: Aktualności

28-29 września w Sosnowcu odbyło się II Interdyscyplinarne Seminarium pt. Konflikty w gospodarowaniu przestrzenią i zasobami Ziemi. Jak podkreślił przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dr Jarosław Badera, tego rodzaju konferencje są potrzebne, by wypracować w tym zakresie rozwiązania systemowe.

Seminarium Konflikty w gospodarowaniu przestrzenią i zasobami Ziemi – interdyscyplinarna platforma dyskusji

Do tej pory środowiska geografów, planistów, architektów, socjologów spotykały się w swoich gronach w celu wymiany własnych doświadczeń. Natomiast formuła Seminarium pozwala na wspólne spotkanie się tych grup, aby ukazać różne podejścia do tematu konfliktów w gospodarowaniu przestrzenią i zasobami Ziemi.

Zasadniczym celem Seminarium jest stworzenie szerokiej platformy do dyskusji nad przyczynami i mechanizmami konfliktów przedmiotowego typu, a docelowo do wypracowania w tym zakresie rozwiązań systemowych – podkreśla dr Jarosław Badera.

Grupa uczestnicząca nie jest liczna, ale pozwala to łatwiejszy przepływ informacji. Ukazywane jest spojrzenie z wielu perspektyw, zarówno naukowców jak i praktyków zajmujących się problematyką konfliktów społecznych na tle środowiskowym.

Organizatorzy mają nadzieję, że Seminarium wpisze się już na stałe w kalendarz spotkań ludzi nauki, praktyki i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem dialogu społecznego – stwierdza przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Jak zauważył dr Jarosław Badera w tej chwili spojrzeniem, które jest marginalizowane, a powinno zyskać większą siłę przebicia, to spojrzenie od strony psychologicznej.

Nie przepisy, a emocje odgrywają dużą rolę. Do tej pory był to aspekt niedoceniany, a przecież to bardzo ważny element konfliktu. Mam nadzieję, że wszyscy zainteresowani zaczną to rozumieć w coraz większym stopniu – dodał.

Najciekawszym chyba elementem Seminarium były 3 panele dyskusyjne, w których udział brały osoby stanowiące niekiedy wręcz strony istniejących sporów. Pierwszy dotyczył tematu odpadów niebezpiecznych, drugi nowych projektów górnictwa węgla brunatnego, a trzeci zagospodarowania nowych złóż węgla kamiennego i kruszywa na terenie woj. śląskiego. W tym ostatnim wzięło udział aż 7 dyskutantów, reprezentujących przemysł, administrację publiczną, organizacje pozarządowe, samorządy i świat nauki. Dyskutanci wymieniali poglądy, były też pytania ze strony publiczności.

W drugim dniu Seminarium odbyła się także wycieczka do Jaworzna, w trakcie uczestnicy odwiedzili bazę nurkową Koparki (Via Sport Diving Marina) w dawnym kamieniołomie dolomitu Gródek, a następnie Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA w nieczynnym kamieniołomie wapieni. To dwa doskonałe przykłady rewitalizacji terenów pogórniczych, która przynosi wymierne korzyści społeczno- gospodarcze lokalnej i nie tylko lokalnej społeczności.

Rozmawiała Karolina Jakubiec, redaktor portali branżowych BMP

fot. fot. dr Jarosław Badera
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ