Partner serwisu
03 października 2017

W przyszłym roku spodziewajmy się wzrostu konsumpcji, popytu i inwestycji

Kategoria: Aktualności

Czy polska gospodarka może bezpiecznie i trwale budować wzrost w oparciu tylko o popyt wewnętrzny? Warto przypomnieć, że to właśnie popyt wewnętrzny w czasie kryzysu w 2009 roku pozwolił uczynić zieloną wyspę. To z jego pomocą kreowany był wzrost gospodarczy. Wtedy jednak jego częścią były inwestycje, w dużej mierze finansowane za pomocą środków finansowych z Unii Europejskiej, których obecnie brakuje. Od kilku kwartałów buduje się nadzieja, że inwestycje te powrócą. Choć w drugim kwartale zanotowano ich wzrost, jest on nadal stosunkowo niski, bo na poziomie niespełna 1%. Powinien zwiększyć się kilkakrotnie w przyszłym półroczu.

W przyszłym roku spodziewajmy się wzrostu konsumpcji, popytu i inwestycji

Wydaje się, że podstawy bezpieczeństwa wymagają, aby wzrost gospodarczy miał dwa fundamenty – powiedział agencji eNewsroom Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pierwszym jest popyt wewnętrzny, a drugim – atrakcyjna oferta skierowana do zagranicy, która zapewnia równowagę, gdy go zabraknie i na odwrót. Samorządy, które są bardzo istotne jeśli chodzi o wydawanie środków unijnych i inwestycje publiczne, zaczynają się rozpędzać. Niedługo dołączą do nich prywatne podmioty gospodarcze, które na razie nie inwestowały. Wyniki za miesiące wakacyjne pokazują kilkunastoprocentowy wzrost produkcji budowlano-montażowej. Daje to nadzieję na zwiększenie liczby inwestycji w dalszej części roku. Co ważniejsze, powinno to zacząć budować fundament pod bardziej zrównoważony wzrost. Oznacz to nie tylko rozwój prywatnej konsumpcji, która w pierwszym kwartale rosła bardzo solidnie, ale i inwestycji. Patrząc na naszych najważniejszych partnerów handlowych – strefę euro, ale i Wielką Brytanię, popyt zagraniczny także zapowiada się dobrze. Przyszły rok ma szansę być pierwszym od kilku lat, w którym wszystkie trzy filary – konsumpcja, popyt zagraniczny i inwestycje będą równie mocno wspierać wzrost gospodarczy, który stanie się o wiele bardziej zrównoważony niż obecnie – podsumował Kaczor.

Więcej do obejrzenia tutaj:

źródło: enewsroom.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ