Partner serwisu
27 września 2017

W Bierawie na terenie zakładu wydobywczego otwarto ścieżkę edukacyjną

Kategoria: Aktualności

Blisko 50 gatunków ptaków, dziki, sarny i borsuki – m.in. takie zwierzęta można spotkać w pobliżu Żwirowni Bierawa (woj. opolskie). Na co dzień kopalnia jest czynnym zakładem wydobywczym, od teraz będzie także miejscem edukacji ekologicznej. Niezwykłe walory przyrodnicze tego miejsca mamy szansę poznać dzięki nowo otwartej ścieżce edukacyjnej, przygotowanej przez CEMEX Polska – właściciela Żwirowni – we współpracy z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie i stowarzyszeniem Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych Przytulia.

W Bierawie na terenie zakładu wydobywczego otwarto ścieżkę edukacyjną

Ścieżka „Bierawa – kopalnia przywrócona naturze”, została oficjalnie otwarta 26 września. Składa się na nią 10 tablic, rozmieszczonych wokół zbiorników poeksploatacyjnych, w bezpośrednim sąsiedztwie przepływającej obok Odry. Dzięki tablicom dowiemy się, w jaki sposób przyroda koegzystuje z działalnością wydobywczą i samoistnie wkracza na wyeksploatowane obszary. Tereny przekształcone w wyniku działalności górniczej kreują dobre warunki do rozwoju siedlisk dla licznych gatunków roślin i zwierząt.

Poszczególne tablice są poświęcone m.in. występującym w Żwirowni ptakom, ssakom i płazom, charakterystycznym roślinom czy też śladom i tropom, na które można się natknąć podczas spacerów po okolicy – opowiada dr Anna Śliwińska-Wyrzychowska z wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Nietypową atrakcją ścieżki jest obecność „czarnych dębów” – drewna kopalnego wydobytego ze złoża – dodaje.

Celem pomysłodawców ścieżki było stworzenie miejsca do prowadzenia zorganizowanej edukacji ekologicznej w terenie. W ramach projektu nauczyciele lokalnych szkół otrzymali materiały dydaktyczne zawierające zestaw zadań z zakresu biologii i geografii, umożliwiające odbycie lekcji na łonie natury.

Chcemy, by ścieżka służyła przede wszystkim lokalnej społeczności. Z myślą o naszych sąsiadach postanowiliśmy wyeksponować walory przyrodnicze terenu, na którym działa zakład – mówi Monika Wosik, Dyrektor ds. Ochrony Środowiska w CEMEX Polska. – To doskonałe miejsce do podziwiania świata przyrody i uczenia się szacunku do natury. Tym cenniejsze będzie dla młodych ludzi i ich wychowawców – zapewnia.

Ścieżka jest dostępna nieodpłatnie wyłącznie dla grup zorganizowanych. Z uwagi na prowadzone w jej sąsiedztwie wydobycie kruszywa zwiedzanie ścieżki wymaga uprzedniego zgłoszenia.

Żwirownia Bierawa to już druga kopalnia należąca do CEMEX Polska, na terenie której powstała ścieżka edukacyjna. Pierwszy zrekultywowany obiekt przystosowany do prowadzenia działalności edukacyjnej to kamieniołom Lipówka pod Częstochową. Ogólnodostępna ścieżka przyrodnicza „Kopalnia przywrócona naturze” powstała tam w 2013 roku.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ