Partner serwisu
24 kwietnia 2017

Pierwszy kwartał 2017 na rynku mieszkaniowym.

Kategoria: Aktualności

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za okres od stycznia do marca 2017. Deweloperzy utrzymują wysokie tempo, narzucone już od kilku lat. Pod względem mieszkań oddanych do użytku, pierwszy kwartał tego roku okazał się rekordowy w historii rodzimego rynku pierwotnego. Nie wydaje się też, aby miał wkrótce wyhamować.

Pierwszy kwartał 2017 na rynku mieszkaniowym.

Biorąc pod uwagę mieszkania oddane do użytku w pierwszym kwartale we wszystkich formach budownictwa, tegoroczna liczba – 40.344 – to trzeci wynik w historii Polski po transformacji ustrojowej. Od stycznia do marca więcej mieszkań oddano jedynie w 2009 (41.498 mieszkań) i w rekordowym 1992, kiedy to zakończono realizację 47.242 lokali. Warto jednak zaznaczyć, że blisko 80% z nich powstało w ramach budownictwa spółdzielczego.

Pod względem form budownictwa, prym w pierwszym kwartale 2017 wiódł sektor indywidualny. Tuż za domami jednorodzinnymi, z wynikiem 18.954 uplasowały się mieszkania deweloperskie oddawane na sprzedaż lub wynajem. To wzrost o blisko 10% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym i jednocześnie największy dopływ lokali od stycznia do marca w dziejach rodzimego rynku pierwotnego.

 

Tabelka: Mieszkania oddane do użytkowania w pierwszym kwartale w latach 1993-2017.

 

Źródło i fot.: Informacja prasowa

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ