Partner serwisu
06 kwietnia 2017

Czatkowice: Naturalne zmiany niezmiennych wartości

Kategoria: Cement i wapno

30 marca w Krzeszowicach miało miejsce uroczyste spotkanie, podczas którego zostały przedstawione nowe marki produktów Kopalni Wapienia Czatkowice. Kolejnym krokiem są prace nad wyróżnieniem kamienia wapiennego z Czatkowic na bardzo wymagającym i konkurencyjnym rynku.

Czatkowice: Naturalne zmiany niezmiennych wartości

Inspiracja naturą
Bogactwo natury zachwyca ludzi od wieków. My również inspirujemy się pięknem wapieni karbońskich i bogactwem ich zastosowań, dlatego chcieliśmy pokazać je w nowoczesnej odsłonie. Nowe logotypy symbolizują kryształy, które są cechą wyróżniającą całego złoża. To nasze skarby ukryte przez naturę przed tysiącami lat. Wydobyte dzisiaj zadziwiają swoimi właściwościami, niezbędnymi dla współczesnego społeczeństwa. Czatkowicki wapień posiada różnorodne zastosowania, z którymi spotykamy się każdego dnia w wielu dziedzinach. Od oczyszczania powietrza w instalacjach energetycznych, poprzez budowę dróg, jako niezastąpiony dodatek przy hodowli zwierząt i uprawie ziemi oraz w wielu innych.

Każdy segment rynku podkreślony jest odrębnym kształtem i charakterystyczną gamą kolorystyczną, która pomoże skojarzyć konkretny kryształ z zastosowaniem produktów w danym zakresie. Segment „ekologia”, w którym znajdują się produkty do odsiarczania spalin, to kolorystyka związana z niebieskim niebem i przejrzystym powietrzem. Zielenie w „rolnictwie” nawiązują do ekologicznej uprawy ziemi i zdrowej hodowli zwierząt. „Drogownictwo” w odcieniach szarości jest ilustracją podstawy dróg i dodatku do mieszanek asfaltowych. Ceglane kolory „budownictwa” odnoszą się do stabilnej jakości produktów do chemii budowlanej. Nowoczesny żółty odcień „przemysłu” to różnorodność zastosowań do wielu innowacyjnych produktów.

Równowaga
Dziś już wiemy, że życie w zgodzie z naturą nie jest łatwe. Wszyscy chcemy oddychać świeżym powietrzem, jeść zdrową żywność i kąpać się w krystalicznie czystych jeziorach. Jednocześnie nie rezygnujemy z dobrodziejstw najnowszych technologii, szybkich autostrad, nowoczesnego budownictwa i produktów przemysłowych. Dlatego sztuką współczesnych czasów jest równowaga, zarówno ta między pracą a odpoczynkiem, tradycją a nowoczesnością, jak i produktami ekologicznymi a sztucznie wytworzonymi przez człowieka. Kamień wapienny z Czatkowic jest naturalnym wyborem spełniającym współczesne wymagania rynku w zgodzie ze środowiskiem. Jednym z przykładów są sorbenty wapienne SKYCAL, które używane są do odsiarczania spalin w przemyśle energetycznym.

Produkty kopalni zmniejszają emisję do atmosfery o około 140 000 000 m3SO2 rocznie.

Niezmienne właściwości
Od pierwszych wierceń i dokumentacji złoża w 1942 roku następują po sobie naturalne zmiany. Unowocześnia się proces produkcji, organizacja pracy, sposób współpracy z Klientami. Niezmienne pozostają naturalne właściwości wapienia z Czatkowic i ich związek z potrzebami człowieka. Być może następne odkryjemy w najbliższych latach…

Historia i przyszłość

1942 – pierwsze wiercenia i dokumentacja geologiczna złoża

1945 – początek eksploatacji

1998 – uruchomienie oddziału produkcji kruszyw drogowych i budowlanych

1999 – oddanie do użytku przemiałowni kamienia wapiennego

2005 – oddanie do użytku węzła magazynowo - załadowczego do obsługi samochodów

2008 – przekazanie do eksploatacji drugiej linii przemiału kamienia wapiennego

2010 – zmiana właściciela na Grupę Kapitałową TAURON Polska Energia S.A.

2014 – oddanie do użytku instalacji pakowania produktów

2015 – otwarcie nowego złoża gwarantującego eksploatację przez kolejne 50 lat

2017 – wprowadzenie nowych marek produktów​

źródło: czatkowice.pl
fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ