Partner serwisu
28 marca 2017

Odwrotne obciążenie Vat w budownictwie

Kategoria: Aktualności

Na początku 2017 r. weszła w życie ustawa z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 2024), która przewiduje zmianę dotyczącą objęcia robót budowlanych mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT.

Odwrotne obciążenie Vat w budownictwie

Niestety, przywołana ustawa zawiera liczne nieprecyzyjne zapisy, których dowolna interpretacja może powodować istotne problemy dla branży budowlanej w tym producentów betonu towarowego.

Szczególne niejasności dotyczą braku w ustawie definicji podwykonawcy, która jest kluczowa do interpretacji przepisów o odwróconym podatku VAT, albowiem przesłanką konieczną do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, jest wykonanie przez usługodawcę określonej w załączniku usługi w charakterze podwykonawcy.

Także niejasne pozostają zapisy dotyczące odwrotnego obciążenia w przypadku wynajmu sprzętu budowlanego z operatorem (np. pompy do betonu, ładowarki, itp.). Wynajem taki może być połączony z dostawą towarów (np. mieszanki betonowej) lub usług (np. roboty betoniarskie). Przepisy tyczące się odwrotnego obciążenia są w tym zakresie niejednoznaczne.

Interwencja SPBT w Polsce

Z tego też powodu, mając na względzie dobrze pojęty interes branży, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce zwróciło się w marcu br. do Premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o oficjalną interpretację obowiązujących przepisów.

Żywimy nadzieję, że odpowiedź na postawione przez SPBT pytania zawarta będzie w opracowywanej przez Ministerstwo Finansów broszurze informacyjnej, w której winna znaleźć się oficjalna wykładnia znowelizowanych przepisów o podatku VAT.

Mając na względzie wagę problemu o rozwoju sytuacji w tym zakresie będziemy Państwa informować w kolejnych wydaniach naszego newslettera.

 

 

Źródło: spbt.pl

fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ