Partner serwisu
07 lutego 2017

Branża leasingowa ma nadzieję na ożywienie w budownictwie

Kategoria: Aktualności

Rok 2016 nie był łaskawy dla polskiej branży budowlanej. Trudności, z którymi musiała się zmagać, odbiły się także na wynikach instytucji finansowych. Leasingodawcy po trzech kwartałach 2016 roku odnotowali istotne spadki w zakresie leasingu maszyn i urządzeń budowlanych.

Branża leasingowa ma nadzieję na ożywienie w budownictwie

Dzięki grudniowemu ożywieniu udało się nieco odrobić straty, jednak sytuacja wciąż nie jest optymistyczna. Co przyniesie początek 2017 roku? Czy należy spodziewać się znacznej poprawy czy raczej czeka nas kolejny trudny okres?

Większość dużych inwestycji budowlanych ruszyła w ubiegłym roku ze sporym poślizgiem. Niektóre z nich rozpoczęły się dopiero w grudniu. Wiele firm, zwłaszcza tych z sektora MŚP, poniosło z tego tytułu ogromne straty i popadło w długi. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że na koniec listopada 2016 r. łączna wartość długów polskich firm budowlanych wyniosła aż 1,6 mld złotych.  Czyli aż o 254 mln zł więcej niż jeszcze w lutym zeszłego roku. Przeciągające się przetargi i zastój w budownictwie infrastrukturalnym sprawiły także, że spadła skłonność sektora budowlanego do inwestycji.

– W 2016 roku cała branża leasingowa odnotowała 16,6 proc. wzrost wartości nowych kontraktów. Mimo to w zakresie finansowania sprzętu budowlanego wzrost był znacznie niższy i wyniósł 5,6  proc. Jeszcze w połowie roku obawialiśmy się, że zakończymy go na minusie. Na szczęście wraz z rozstrzygnięciem kilku ważnych przetargów nastąpiło lekkie ożywienie – komentuje Konstanty Rokicki, dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń Budowlanych w Raiffeisen Leasing   

Mieszkaniowy boom szansą dla budowlanych MSP

Podczas gdy budownictwo infrastrukturalne przechodziło chwilowy zastój, sektor nieruchomości mieszkaniowych nie mógł się opędzić od zamówień. Według danych GUS w okresie od stycznia do października 2016 r. oddano do użytkowania ponad 12,7 tys. mieszkań. To aż o 9,2% więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Co ważne, wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 14,8 tys., czyli o 4,3% więcej niż przed rokiem. Wszystko wskazuje na to, że w 2017 roku ten trend będzie się utrzymywał.

– Wraz z powstawaniem nowych mieszkań wzrasta też zapotrzebowanie na prace wykończeniowe. Zauważamy, że na obecnej dobrej koniunkturze budownictwa mieszkaniowego korzystają także małe i średnie firmy. Wiele z nich ubiega się o finansowanie tzw. małych przedmiotów w postaci kompletu urządzeń do prac wykończeniowych i drobnych prac budowlano-remontowych. Coraz popularniejszymi przedmiotami leasingu stają się drobne urządzenia budowlane takie jak agregaty malarskie, tynkarskie, mieszalniki do farb, urządzenia przeciskowe, zagęszczarki, agregaty prądotwórcze czy urządzenia wentylacyjne – komentuje Konstanty Rokicki.

Wyzwania i nadzieje: Czy jest szansa na noworoczne ożywienie?

Boom w zakresie budownictwa mieszkaniowego i rozpoczynające się nowe inwestycje infrastrukturalne dają nadzieję na to, że 2017 rok będzie dla branży lepszy od poprzedniego. Jednak już początek roku stawia przed firmami budowlanymi nowe wyzwania. Jednym z nich są chociażby zmiany podatkowe. Od 1 stycznia 2017 r.  branża budowlana weszła w system tzw. odwróconego VAT-u. Polega on na tym, że obowiązkiem pokrycia podatku VAT obciążony jest wyłącznie finalny odbiorca. Już teraz z rynku docierają sygnały, że przedsiębiorcy mają problem ze zrozumieniem i realizacją nowych przepisów.

– Nowe przepisy zapewne wywołają chwilowe przerażenie. Wielu przedsiębiorców może mieć problem z ustaleniem, kiedy i w jakich przypadkach stosować procedurę odwróconego VAT-u. Jednak nie powinno mieć to istotnego wpływu na branżę. Spodziewamy się natomiast, że początek 2017 roku przyniesie spore ożywienie w zakresie finansowania maszyn i urządzeń budowlanych. Większość dużych przetargów publicznych się już zakończyła lub jest w finalnej fazie, a budownictwo mieszkaniowe wręcz kwitnie. Prognozujemy, że skłonność firm budowlanych do inwestycji powróci na dobre i przełoży się na wzrost nowych kontraktów leasingowych już w I kwartale 2017 roku – podsumowuje Konstanty Rokicki z Raiffeisen Leasing

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ