Partner serwisu
11 stycznia 2017

Betonowe meble na 800-lecie Opola

Kategoria: Aktualności

Z okazji obchodów rocznicy 800-lecia lokacji miasta Opola, Grupa Górażdże przygotowuje niezwykły prezent, jakim będą betonowe meble ustawione przy opolskim Ratuszu. Jest to kolejne przedsięwzięcie na rzecz społeczności lokalnej Opolszczyzny realizowane z inicjatywy Fundacji GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie.

Betonowe meble na 800-lecie Opola

3 stycznia br. w opolskim Ratuszu podpisano porozumienie określające zasady współpracy w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej wokół opolskiego Ratusza pomiędzy czterema stronami zaangażowanymi w realizację projektu: Miastem Opole, Górażdże Cement SA, Galerią Sztuki Współczesnej i Fundacją Górażdże. W spotkaniu uczestniczyli: Ernest Jelito, Prezes Zarządu Górażdże Cement SA, Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, a także przedstawiciele Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu i Fundacji Górażdże -Aktywni Regionie.

Mała architektura dla relaksu

Celem akcji zainicjowanej przez Fundację GÓRAŻDŻE - Aktywni w Regionie jest zaprojektowanie i wykonanie z betonu małej architektury spełniającej funkcję siedziska lub leżanki. Co więcej, nowoczesne betonowe meble będą ustawione w określonych konfiguracjach w centrum Opola przy Ratuszu, tworząc ciekawą, przestrzenną aranżację. Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu. Wdrożenie projektu było poprzedzone dokładną analizą i rozeznaniem lokalnych potrzeb w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej Opola. Temat lokalizacji betonowych mebli został przedyskutowany z przedstawicielami władz miejskich Opola, przede wszystkim z miejskim architektem oraz wojewódzkim i miejskim konserwatorem zabytków.

– Chcemy poprzez ten konkurs i realizację projektu połączyć przeszłość z teraźniejszością. Pokazać, z okazji jubileuszu miasta, że przemysł cementowy odgrywał istotną rolę dla historii Opola i połączyć go z nowoczesną architekturą użytkową – mówił podczas konferencji prasowej Ernest Jelito, prezes spółki Górażdze Cement i dodał, że betonowe meble będą przyjazne dla środowiska, bo zostaną wykonane z materiału pochłaniającego tlenki azotu i w 100 procentach podlegającego recyklingowi.


Konkurs dla projektantów

Projekt realizowany będzie w dwóch etapach. W pierwszym etapie, w styczniu br. Fundacja GÓRAŻDŻE wraz z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu pod patronatem opolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) ogłoszą konkurs dla projektantów pt. „Sztuka w przestrzeni miejskiej - 800 powodów do wypoczynku”. Uczestnicy będą mieli za zadanie przedstawić propozycję zagospodarowania przestrzeni publicznej wokół opolskiego Ratusza, a w szczególności jego wschodniej części, na której znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. Konkurs ma charakter otwarty i kierowany jest w szczególności do artystów plastyków, studentów i absolwentów ASP, kierunków architektonicznych i wzorniczych, wyższych szkół artystycznych, a także pracowników profesjonalnych studiów architektonicznych czy projektowych. Konkursowa realizacja powinna korespondować ze współczesnymi trendami w projektowaniu, jak i z zabytkową architekturę Rynku. Rozstrzygnięcie konkursu i wystawa najlepszych projektów przewidziane są wiosną tego roku.

Ozdobić stolicę zagłębia cementowego

W drugim etapie konkursu zwycięski projekt zostanie zrealizowany. Zespół pracowników Grupy Górażdże, złożony z ekspertów ds. doradztwa technologicznego i marketingu, dokona wyboru wykonawcy i będzie nadzorował produkcję betonowych mebli. Zostaną one zbudowane z mieszanki betonowej zaprojektowanej na bazie Tiocemu, innowacyjnego rodzaju cementu o właściwościach fotokatalitycznych. Jesienią tego roku, w związku z obchodami 800-lecia lokacji Miasta Opola, betonowe meble zostaną przekazane Miastu Opole i zainstalowane na okres co najmniej trzech lat przy opolskim Ratuszu. Organizatorzy mają nadzieję, że nowe funkcjonalne elementy małej architektury spotkają się z uznaniem społeczności lokalnej, a także będą podkreślały indywidualny charakter Opola, jako stolicy zagłębia cementowego.

 

 

Źródło i fot.: gorazdze.pl

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ