Partner serwisu
24 listopada 2016

WKG wśród laureatów nagrody Mocni w Biznesie 2016

Kategoria: Aktualności

Spółka WKG z Raciszyna, działająca w obszarze produktów wapienniczych oraz kamienia ozdobnego, znalazła się w gronie laureatów Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego Mocni w Biznesie 2016. Zwyciężyła w kategorii Unijny projekt z potencjałem.

WKG wśród laureatów nagrody Mocni w Biznesie 2016

Od początku swojego istnienia spółka inwestuje w zaawansowane technologicznie rozwiązania, które wdraża nie tylko w Raciszynie, lecz także w swoim drugim zakładzie w Wojkowicach na Śląsku. Do tej pory doświadczona i stale powiększana kadra WKG z sukcesem zrealizowała kilka unikalnych projektów badawczo-rozwojowych i inwestycyjnych. W planach są kolejne.

WKG konsekwentnie buduje swoją obecność w całym łańcuchu wartości w branży wapienniczej – od wydobycia surowca po wysoko przetworzone produkty oparte na własnych patentach. Spółka nastawia się na maksymalną przeróbkę surowców, dzięki czemu może oferować produkty dopracowane, innowacyjne i cenione przez klientów w kraju i za granicą.

Zwycięzki projekt

Nagrodzony projekt badawczy WKG dotyczy przerobu glinki powstającej w procesie uszlachetniania nadawy z kamienia w raciszyńskim zakładzie przeróbczym. Jest to krok w stronę bezodpadowej eksploatacji złoża, dzięki której każdy metr sześcienny urobku będzie wykorzystany. Spółka wraz z naukowcami z polskich uczelni pracuje bowiem nad przetworzeniem tego produktu ubocznego w pełnowartościowy, wysokiej jakości surowiec do produkcji zaawansowanych materiałów budowlanych o właściwościach ognioodpornych.

– Produkt z glinki poddanej odpowiedniej obróbce może być bardziej wytrzymały niż beton. Jest to więc projekt o ogromnym potencjale wdrożeniowym, z szansą na komercjalizację na naprawdę dużą skalę. Projekt, który oprócz uzasadnienia biznesowego ma również głęboki sens w wymiarze ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej – mówi Tomasz Będkowski, prezes spółki. – Cieszymy się, że nasz projekt został doceniony. Nagroda nas zaskoczyła, ale tym mocniej zmobilizuje nas do dalszych inwestycji w innowacje. Mamy świeże spojrzenie na branżę, w której działamy. Można powiedzieć, że innowacyjność jest wpisana w nasze DNA – dodaje.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 z działania I.2.2 Projekty B+R przedsiębiorstw.

 

 

 

Źródło: informacja prasowa

fot.: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ