Partner serwisu
08 listopada 2016

Francuzi budują solarne drogi

Kategoria: Aktualności

Francuska firma budowlana Colas, która specjalizuje się w budowie dróg, zrealizowała we współpracy z instytutem INES (Institut National de L`Energie Solaire) projekt drogi wyłożonej panelami fotowoltaicznymi – czytamy na portalu gramwzielone.pl.

Francuzi budują solarne drogi

Budowa prototypowej drogi to efekt prowadzonych od 5 lat prac badawczych w ramach projektu o nazwie Wattway. Colas zapewnia, że nową „solarną" nawierzchnię można wykorzystać na wszystkich typach powierzchni i mogą poruszać się po niej nawet ciężarówki.

Francuzi zapewniają, że budowa solarnej drogi o długości 1 km pozwoli na produkcję energii wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania generowanego przez uliczne oświetlenie w 5-tysięcznej miejscowości, a wyłożona panelami PV droga o powierzchni 20 m2 ma produkować energię w ilości wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego.

Wykorzystanie „fotowoltaicznych” dróg to zdaniem Colas pierwszy krok do budowy inteligentnej infrastruktury drogowej, która ma zasilać uliczne oświetlenie, zbierać informacje o ruchu czy dostarczać energię dla samochodów elektrycznych.

Cały artykuł można przeczytać na gramwzielone.pl

 

 

fot.:

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ