Partner serwisu
18 sierpnia 2016

Dlaczego mieszankę betonową po ułożeniu w formie trzeba starannie zagęścić?

Kategoria: Aktualności

Do tego, żeby elementy betonowe i żelbetowe miały odpowiednią wytrzymałość i trwałość, potrzebna jest nie tylko dobra mieszanka betonowa, przygotowana zgodnie z recepturą i z pewnego cementu, wyprodukowanego w cementowni. Trzeba też zadbać o to, by świeżo ułożony w deskowaniu beton został starannie zagęszczony.

Dlaczego mieszankę betonową po ułożeniu w formie trzeba starannie zagęścić?

Zagęszczanie i ubijanie mieszanki betonowej podczas układania ma na celu przede wszystkim dokładne wypełnienie deskowania, a także usunięcie z niej nadmiaru powietrza, które dostało się podczas mieszania składników w betoniarce lub w trakcie jej transportu na plac budowy. Dzięki temu zabiegowi w betonie będzie mniej porów, a więc po związaniu stanie się on mocniejszy, trwalszy, szczelniejszy i bardziej odporny na niskie temperatury. Dla prac wykończeniowych ważne jest także, że powierzchnia wykonanych z niego elementów będzie równa i gładka.

Beton w deskowaniu najlepiej jest zagęszczać mechanicznie, używając do tego celu wibratorów wgłębnych, nazywanych też buławowymi, których wielkość zależy od wymiarów betonowanych elementów.

Dzięki wibrowaniu beton dokładnie wypełnia deskowanie i w wykonywanych elementach nie pozostają pustki powietrzne. Przy tej czynności szczególnie trzeba się skupić na narożach elementów i ich powierzchniach przylegających do deskowania.

Więcej czytaj TUTAJ.

źródło: Pewny Cement

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ