Partner serwisu
05 sierpnia 2016

Badania nad nowym typem betonu

Kategoria: Cement i wapno

W Białymstoku trwają badania nowego typu betonu, z którego w niedalekiej przyszłości będą powstawać m.in. lekkie konstrukcyjnie wieżowce. Głównym jego składnikiem jest kruszywo CERYD

Badania nad nowym typem betonu

Nad recepturą betonowej mieszanki już od kilku miesięcy pracuje zespół złożony z kilku firm: LSA (producenta lekkiego kruszywa spiekanego CERTYD), Biura Usług Inżynierskich Barbara i Władysław Ryżyńscy, firmy Astra Technologia Betonu oraz producenta betonu Rak Bud. Do tej pory próbki betonu poddawane były ekspertyzom w suwalskim Centrum Transferu Technologii działającym przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Na tej podstawie badań wiadomo, że ten beton jest lżejszy i ma lepsze parametry izolacyjności termicznej niż tradycyjny.

Teraz jednak przyszedł czas na sprawdzenie, jak będzie się on zachowywał w warunkach zbliżonych do tych w budynku mieszkalnym. Na terenie firmy Rak-Bud powstała konstrukcja – prototyp naturalnej wielkości stropu, na który wylano przygotowana mieszankę betonu. Pierwsze testy obciążeniowe rozpoczną się za siedem dni, kiedy ten przeschnie. Po czterech tygodniach będą prowadzone doświadczenia z pełnym obciążeniem.

– Beton wyprodukowany z naszego kruszywa jest znacznie lżejszy od tradycyjnego – mówi Krzysztof Łuczaj, prezes LSA. – Stosując go, zmniejszymy obciążenie stropu o około 150–200 kg na metrze kwadratowym. To oznacza, że budynek też będzie znacznie lżejszy oraz, że będzie można zmniejszyć ilość zbrojenia, wymiary słupów oraz płyt fundamentowych. To kolejne oszczędności. Izolacyjność tych elementów jest trzy krotnie lepsza niż w przypadku zwykłego betonu. Dzięki temu potrzeba będzie 30 proc. mniej materiałów do ocieplenia budynku. Beton ten można będzie poddać recyklingowi, gdyż po przekruszeniu będzie się nadawał do ponownego zastosowania. Również opłacalne będzie stosowanie prefabrykatów z tego betonu – mają bowiem te wszystkie wcześniej wymienione parametry, a ze względu na niższą wagę, tańszy będzie ich transport.

Głównym składnikiem nowego betonu jest lekkie kruszywo spiekane CERTYD (ok. 60 proc.). Dodatkowo zastosowane zostały tam kruszywa naturalne (przede wszystkim piasek). Spoiwem jest zaś cement oraz zeolit (minerał, który aktywuje cement, zwiększa jego plastyczność i poprawia mrozoodporność). Powstały w ten sposób beton jest nie tylko niezwykle wytrzymały, a także odporny na zarysowania.

Prace nad technologią wytwarzania kruszywa prowadził zespół specjalistów pod kierownictwem prezesa Łuczaja przez 16 lat. W efekcie powstała unikalna technologia chroniona wieloma patentami (USA, Chiny, Kanada) oraz wartościowy produkt handlowy. Certyd może być bowiem wykorzystywany w budownictwie, ale też drogownictwie i ogrodnictwie. Do tej pory opisano 28 jego zastosowań.

 

Źródło i fot.: LSA
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ