Partner serwisu
18 lipca 2016

I kwartał 2016: produkcja betonu towarowego w dół

Kategoria: Cement i wapno

W pierwszym półroczu 2016 roku produkcja betonu towarowego wyniosła około 8,8 mln m3 i była o 2 % niższa
w porównaniu do 2015 roku, gdzie zanotowano 8,9 mln m3. Jaki jest powód spadku zapotrzebowania?

I kwartał 2016: produkcja betonu towarowego w dół

Powodem nieznacznego spadku zapotrzebowania w pierwszej połowie roku był przede wszystkim spadek produkcji budowlano-sprzedażowej o ponad 13% w pierwszym kwartale br., co wpłynęło na spadek sprzedaży betonu o około -3% (1kw ’16 do 1kw’15) oraz opóźniające się rozpoczęcie realizacji projektów infrastrukturalnych. Drugi kwartał zanotował niewielkie odchylenie w produkcji betonu (-1%). Natomiast w samym czerwcu zaobserwowano wzrost popytu na beton o 8% w porównaniu do poprzedniego roku.

w ostatnim kwartale głównie na rynkach metropolitarnych zaczęła być widoczna presja podwykonawców i producentów materiałów na wzrost cen, który dodatkowo wpłynął na dynamikę realizowania, czy też podejmowania decyzji o kolejnych inwestycjach w branży budowlanej. W bieżącym roku można zaobserwować kontynuację dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym. Ponad 4% wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto przez pierwsze pięć miesięcy br. vs analogiczny okres roku poprzedniego. Dodatkowo ponad 10% wzrosła liczba pozwoleń/zgłoszeń z projektem budowlanym na budowę mieszkań w okresie styczeń-maj. Ponadto duża aktywność firm deweloperskich w pierwszej połowie roku wynika z rozpoczęcia wielu budów w roku.

Natomiast, na tempo wyhamowania budownictwa inżynieryjnego istotny wpływ miały opóźnienia realizacji dużych projektów infrastrukturalnych. Duża ilość zakontraktowanych odcinków dróg ekspresowych i autostrad nie jest jeszcze w fazie wykonawczej. Wpływ na to miał także fakt, że projekty te w dużej mierze realizowane będą w formie „projektuj i buduj” co przekłada się na dłuższy okres pierwszej fazy t.j. projektowania.

źródło: SPBT
fot. 123rf.com

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ