Partner serwisu
10 czerwca 2016

Łagodniejsze wymagania BHP

Kategoria: Aktualności

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki zaproponował rozwiązania zapowiedziane w planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju dotyczące poprawy funkcjonowania przedsiębiorstw. Jedno z nich dotyczy zmniejszenia wymogów dopuszczenia do obsługiwania maszyn roboczych.

Łagodniejsze wymagania BHP

W związku z doskonaleniem rozwiązań technologicznych zmierzających do poprawy bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, należy zmniejszyć wymogi dopuszczenia do obsługiwania maszyn roboczych.

Aktualnie obowiązujące regulacje są zbyt wymagające i nieuzasadnione. Problem potwierdzają i zgłaszają przedsiębiorcy i przedstawiciele stowarzyszeń związanych z prowadzeniem prac z wykorzystaniem maszyn roboczych. Sytuacja dotyczy przedsiębiorców branży budowlanej oraz wszystkich pozostałych osób starających się o uprawnienia do obsługi.

Minister chciałby zmienić rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. (Dz. U. Nr 118, poz. 1263) zawierająca regulacje ograniczające l iczbę maszyn, na które potrzebne są uprawnienia.

Zaproponowane zmiany

– usunięcie z wykazu 26 maszyn (spośród 56 maszyn ujętych obecnie w wykazie)

– likwidację klas uprawnień dla 14 maszyn,

– ograniczenie ilości klas uprawnień dla 2 maszyn

zastosowanie wyłączeń dla 7 maszyn

– wprowadzenie podziału na klasy dla 1 maszyny

– zmianę nazewnictwa dla 7 maszyn

Efekty

Spodziewane są oszczędności zarwóno czasu jak i kosztów uzyskiwania uprawnień. Będzie to z kolei powodować wzrośc liczby pracowników starających się o te uprawnienia co zaowocuje większą ilością wykwalifikowanych operatorów na rynku pracy.

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Źródło fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ