XXV konferencja Aktualia i Perspektywy Gospodarki Surowcami Mineralnymi
Konferencja „Aktualia i Perspektywy Gospodarki Surowcami Mineralnymi” jest corocznym wydarzeniem organizowanym od 25 lat, odbywającym się pod patronatem Ministra Gospodarki i Głównego Geologa Kraju z udziałem przedstawicieli tychże ministerstw.

W tym roku konferencja odbyła się przy osobistym udziale Głównego Geologa Kraju – ministra Sławomira Brodzińskiego, przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego oraz licznych uczelni i instytutów naukowych, m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Państwowego Instytutu Geologicznego; pracowników administracji samorządowej różnego szczebla (Starostwa Powiatowe, Urzędy Marszałkowskie), a także przedstawicieli licznych przedsiębiorstw górniczych, firm doradczych i kancelarii prawniczych. Tematyka konferencji obejmuje szerokie spektrum zagadnień z zakresu uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i środowiskowych funkcjonowania przemysłu surowcowego, problemów racjonalnej gospodarki zasobami złóż, ochrony złóż kopalin w kontekście planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz bezpieczeństwa surowcowego Polski i Europy, perspektyw zagospodarowania złóż, ekonomicznej oceny efektywności projektów inwestycyjnych w przemyśle surowcowym, działań prywatyzacyjnych w sektorze górniczym, tworzeniu sieci informacyjnych o surowcach i kopalinach zarówno w kraju jak i UE w ramach licznych projektów unijnych itp. Uczestnikom wywodzącym się ze środowisk rządowych i samorządowych, akademickich i gospodarczych daje możliwość wymiany poglądów i doświadczeń, owocując interesującymi przemyśleniami i wnioskami prowadzącymi do korzystnych rozwiązań w sferze gospodarki surowcowej.
Ważnymi elementami XXV Konferencji „Aktualia i Perspektywy Gospodarki Surowcami Mineralnymi” były:
Otwarte obrady Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi na temat: „Ochrony złóż kopalin w Polsce i w Unii Europejskiej – stan obecny i perspektywy”, w ramach którego minister Sławomir Brodziński zaprezentował „Białą księgę ochrony złóż kopalin w Polsce”.
Warsztaty projektu MINATURA 2020 dotyczące oceny obecnego stanu wiedzy i stosowanych rozwiązań w zakresie typowania i ochrony złóż o znaczeniu publicznym w ramach założeń metodycznych projektu.
Ponadto przedmiotem prezentacji i dyskusji były zagadnienia związane z aspektami prawnymi funkcjonowania przemysłu surowcowego, głównie przepisów kształtujących działalność górniczą, kolizji norm w prawie geologicznym i górniczym, współdziałania różnych instytucji w obrębie funkcjonującego prawa i potrzeby ochrony informacji geologicznej i górniczej. Wiele miejsca poświęcono prezentacji realizowanych projektów unijnych dotyczących europejskiej sieci informacji o surowcach mineralnych (Minerals4EU) oraz współpracy zmierzającej do utworzenia Międzynarodowego Obserwatorium Surowcowego UE (INTRAW) oraz realizacji projektów waloryzacji obszarów perspektywicznych występowania kopalin i map geośrodowiskowych, jak również aplikacji kartograficznych w Czeskiej Służbie Geologicznej. Nie zabrakło jak zwykle referatów dotyczących gospodarki konkretnymi surowcami, głównie metalicznymi, ceramicznymi, skalnymi (kruszywa i kamienie boczne) i energetycznymi (węgiel brunatny) oraz oceny aspektów ekonomicznych projektów górniczych. Wnioski i przemyślenia będące wynikiem prezentacji i dyskusji podczas obrad konferencji mogą mieć wpływ na bieżące działania m.in. Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych oraz Departamentu Nadzoru Geologicznego Ministerstwa Środowiska, Departamentu Górnictwa Ministerstwa Gospodarki, a także Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem Wyższego Urzędu Górniczego, jak również przedsiębiorców górniczych.
XXV edycja konferencji z cyklu „AKTUALIA I PERSPEKTYWY GOSPODARKI SUROWCAMI MINERALNYMI” odbyła się w dniach 18-20 listopada pod patronatem Ministra Gospodarki oraz Głównego Geologa Kraju. Organizatorami byli Pracownia Polityki Surowcowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN.