Partner serwisu
15 października 2015

A.Kabziński: „Branża kruszyw powinna zaakceptować stabilizację”

Kategoria: Aktualności

– Sytuacja branży kruszyw jest trudna, co spowodowane jest znacznie większymi możliwościami produkcyjnymi niż zapotrzebowanie – mówi Aleksander Kabziński, prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw.

A.Kabziński: „Branża kruszyw powinna zaakceptować stabilizację”

Inne powody wpływające na kondycję branży, poziom wydobycia, to według A. Kabzińskiego: opóźnienie realizacji projektów unijnych, nierozpoczęcie realizacji projektów unijnych 2014-2020 oraz kierowanie się – przy wyborze kruszyw – kryterium ceny, a nie jakości. Problemem branży jest też wykorzystanie kruszyw drobnych.

Ważne tematy, cele producentów kruszyw – wymieniane przez prezesa PZPK – to m.in. działanie w celu zwiększenia wartości rynku kruszyw, a nie tylko jego wielkości, np. poprzez współpracę dostawców i odbiorców już na etapie projektowania dróg, mostów, infrastruktury, budynków i budowli.

– Istotne jest też, aby planowanie przestrzenne dawało początek, a nie było końcem wydobycia i produkcji kruszyw. Trzeba także pamiętać, że prowadzenie działalności wydobywczo-produkcyjnej jest niemożliwe bez akceptacji społecznej – podkreśla A. Kabziński, który – mówiąc o przyszłości branży – sugeruje, by przygotowała się do stabilizacji, a nie jedynie do błyskawicznych wzrostów (jak w roku 2011), które w przyszłości już się nie powtórzą.

(PP)

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ