Partner serwisu
10 sierpnia 2015

Wiemy jak wygląda Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Kategoria: Aktualności

Góry Świętokrzyskie są wyjątkowym obszarem pod względem geologicznym. Dlatego właśnie tam Uniwersytet Warszawski zdecydował się na budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Projekt obiektu powstał w pracowni WXCA.

Wiemy jak wygląda Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Uniwersytet Warszawski uzyskał już zgodę na użytkowanie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Oficjalne otwarcie odbędzie się jesienią br.

Centrum zlokalizowane jest w miejscu dawnego kamieniołomu Korzecko na Górze Rzepka.Składa się z pięciu budynków, o podobnej wielkości i wysokości, połączonych ze sobą parterowymi przejściami. Architekci z pracowni WXCA, którzy opracowali projekt gmachu, starali się, aby wkomponował się w otoczenie. Powierzchnia budynku to ok. 6,5 tys. mkw. W części głównej znajduje się m.in. aula oraz stołówka. W części laboratoryjno-dydaktycznej powstały pracownie i sale wykładowe, m.in. laboratorium przygotowania próbek geologicznych, chemiczne, geofizyczne, kartowania geologicznego i mikroskopowego. W trzech pozostałych budynkach znajduje się miejsca noclegowe dla kadry naukowej, studentów oraz gości.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej ma być nie tylko centrum naukowym, ma także służyć mieszkańcom i być ciekawym punktem na turystycznej mapie regionu. Mogą odbywać się tu kursy dla dzieci ze szkół podstawowych lub młodzieży z gimnazjów czy liceów, a także geologiczne „zielone szkoły”. W ośrodku powstało również lapidarium, czyli skalne muzeum, a w sali konferencyjnej, której ściany zostały wkomponowane w kamieniołom, można organizować spotkania na ponad 250 osób.

Generalnym wykonawcą było konsorcjum trzech firm pod przewodnictwem przedsiębiorstwa Anna-Bud.

Źródło: www.propertydesign.pl

Fot. www.propertydesign.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ