Partner serwisu

Chodnik eliminujący zanieczyszczenia na Podkarpaciu

Kategoria: Aktualności

Jako nieliczni w Polsce mieszkańcy podrzeszowskiej gminy Boguchwała od kilku miesięcy mogą korzystać z chodnika eliminującego zanieczyszczenia z powietrza. Drogę dla pieszych wybudowano przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii TX Active. Cel – czystsze powietrze i większy komfort życia mieszkańców.

Chodnik eliminujący zanieczyszczenia na Podkarpaciu

– Odremontowany chodnik łączący Zgłobień z Wolą Zgłobieńską to pierwsza tego typu inwestycja na Podkarpaciu. Do jego budowy użyto cementu o specjalnych właściwościach, umożliwiających pochłanianie szkodliwych tlenków azotu ze spalin samochodowych – wyjaśnia Piotr Klimczak, zastępca burmistrza w UM Boguchwała. – Podejmując decyzję o zastosowaniu nowej technologii w gminie, myśleliśmy o zdrowiu i komforcie życia naszych mieszkańców. Dzięki tej inwestycji do środowiska przedostaje się obecnie mniej szkodliwych substancji, a mieszkańcy na co dzień oddychają czystszym powietrzem – dodaje Piotr Klimczak.

 

Jak to działa?

Kostka brukowa wykorzystana do budowy nowego chodnika zbawienny wpływ na środowisko zawdzięcza nanometrycznemu dwutlenkowi tytanu TiO2, zawartemu w zastosowanym do jej produkcji cemencie. – Pod wpływem promieniowania UV i działania fotokatalizatora TiO2 dochodzi do utlenienia szkodliwych tlenków azotu NOx zawartych w spalinach do bezpiecznych jonów azotanowych NO3. Te osadzają się na powierzchni chodnika, a następnie są z niego spłukiwane przez deszcz – wyjaśnia Krzysztof Szerszeń z firmy Górażdże Cement SA, dystrybuującej nowe rozwiązanie na polskim rynku. W ten sposób do naszego organizmu przedostaje się mniej szkodliwych substancji (tlenek azotu wpływa negatywnie m.in. na śluzówkę oka oraz zmniejsza zdolność krwi do przenoszenia tlenu). Przeznaczenie technologii TX Active jest bardzo szerokie. Oprócz zastosowania w betonowej kostce brukowej, cement TioCem jest wykorzystywany również w produkcji dachówek betonowych (np. ClimaLife), ekranów dźwiękochłonnych, okładzin tunelów czy paneli elewacyjnych – wszędzie tam, gdzie występuje duże natężenie spalin i potrzebne są ekologiczne rozwiązania.

 

„Przyjaźni środowisku”

Każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej o cemencie TioCem oraz innowacyjnej technologii TX Active, ma na to szansę 19 lipca br. Wówczas na stadionie sportowym w Zgłobniu odbędzie się otwarty Zgłobieński Piknik Ekologiczny „Przyjaźni środowisku”. Na wszystkich uczestników czekać będą atrakcyjne konkursy i atrakcje służące zwiększeniu świadomości ekologicznej. W wydarzenie zaangażowali się również policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, którzy podczas eventu poprowadzą cykl spotkań pt.: „Bezpieczna droga do szkoły i domu”.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ