Partner serwisu
15 maja 2015

Grupa TAURON: Nowe złoże w Kopalni Wapienia Czatkowice

Kategoria: Aktualności

W należącej do Grupy TAURON Kopalni Wapienia Czatkowice 14 maja zorganizowano konferencję prasową z okazji otwarcia nowego złoża. Inwestycja, zlokalizowana na obszarze ok. 50 hektarów, gwarantuje możliwość wydobycia w kopalni do 2060 r.

Grupa TAURON: Nowe złoże w Kopalni Wapienia Czatkowice

W czerwcu ruszą działania przygotowawcze do eksploatacji. W listopadzie rozpocznie się jej pierwszy etap – obejmujący ok. 8,5 hektara. Zakłada się tam wydobycie przez kolejne trzy lata. Złoże będzie poszerzane stopniowo, zgodnie z planem. 

Sorbenty produkowane przez Kopalnię Wapienia Czatkowice są wykorzystywane głównie przez elektrownie i elektrociepłownie w nowoczesnych technologiach oczyszczania spalin. Rocznie, dzięki produktom kopalni, udaje się m.in. wyeliminować ok. 140 mln m3 gazów siarkowych.

– Stabilne działanie zakładu przez kolejne dziesięciolecia będzie miało też przełożenie na wiele innych gałęzi przemysłu, ponieważ kopalnia jest też dostawcą sorbentów dla hutnictwa, sektora budowlanego, wapienniczego, cementowego, cukrowniczego, paszowego oraz drogownictwa – mówi Sławomir Kosiba, prezes Kopalni Wapienia Czatkowice. 

Realizując inwestycję spółka równocześnie zmniejsza oddziaływanie na środowisko naturalne. Prowadzone są takie działania jak utworzenie leśnego pasa ochronnego (do tej pory posadzono już ok. 100 tys. drzew; a docelowo pas ochronny zajmie obszar 33 ha) i tworzenie korytarzy migracyjnych dla nietoperzy. Po zakończeniu inwestycji w 2060 r. cały obszar wyrobiska (obecnie eksploatowanego i nowego), tj. ok. 120 ha, zostanie zrekultywowany.

Źródło i fot.: Grupa TAURON Kopalnia Wapienia Czatkowice

 

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ