Partner serwisu
28 stycznia 2015

Podatek od kopalin wpędza KGHM do grobu

Kategoria: Aktualności

Jak podaje portal wroclaw.tvp.pl miedź idzie śladem ropy naftowej. Jej ceny są najniższe od pięciu lat. Razem z miedzią tanieją akcje i topnieją zyski Polskiej Miedzi. KGHM dodatkowo odprowadza podatek wydobycia rzędu 7 mln zł dziennie.

Podatek od kopalin wpędza KGHM do grobu

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że największy polski potentat miedziowy KGHM zapłacił w listopadzie ubiegłego roku 169,89 mln zł podatku od kopalin.

W projekcie ustawy budżetowej na 2015 rok zapisano dochód z podatku od wydobycia niektórych kopalin w tym roku na poziomie 1.463,4 mln zł.

Miedź w ostatnich tygodniach staniała o tysiąc dolarów, do poziomu 5.5 tysiąca za tonę. Ceny metalu nie był tak niskie od 2010 roku. Podobnie wygląda to ze srebrem, którego KGHM jest jednym z największych na świecie producentów. Eksperci ze spółki na razie zachowują spokój. Liczą na to, że przecena miedzi będzie krótkoterminowa.

O spadające ceny miedzi pytali prezesa KGHM w środę posłowie z sejmowej Komisji Skarbu Państwa. Zdaniem Herberta Wirtha nie byłoby problemu, gdyby nie płacony przez spółkę od 2013 roku podatek od wydobycia niektórych kopalin.

Cały artykuł do przeczytania na stronie: www.wroclaw.tvp.pl

Źródło: naszlubin.pl oraz wroclaw.tvp.pl
Fot. KGHM

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ