Kopalnia Wapienia Czatkowice: współpraca z lokalną społecznością jest możliwa
– O niektórych aspektach działalności górniczej trzeba myśleć dużo wcześniej, dlatego staramy się na bieżąco informować naszych sąsiadów o planach w zakresie wydobycia. Zdajemy sobie sprawę, że wydobycie niesie ze sobą pewne niedogodności dla naszych sąsiadów, dlatego staramy się je w pełni rekompensować aktywnym uczestnictwem w jej codziennym życiu. Wielu z naszych sąsiadów to nasi pracownicy, dlatego zaangażowanie społeczne jest tym bardziej wpisane w naszą codzienną działalność – mówi Sławomir Kosiba, prezes zarządu Kopalni Wapienia Czatkowice, który wyjaśnia, jak prowadzić działalność wydobywczą w zgodzie z lokalną społecznością.

– Współpracujemy z naszymi sąsiadami w bardzo dobrej atmosferze. Jak nam się to udaje? Są to lata pracy u podstaw, współpraca zgodnie z zasadą dobrego rozumienia potrzeb innych. Ponieważ nasza działalność nierozłącznie związana jest z naturą, bierzemy w pełni odpowiedzialność za swój wpływ na środowisko naturalne, w którym funkcjonujemy. Najlepszym przykładem są działania związane z poszerzeniem złoża zmierzające do ograniczenia wpływu tej inwestycji na środowisko naturalne. W tym celu przyjęliśmy zintegrowane podejście uwzględniające bezpośrednie i pośrednie skutki środowiskowe naszych decyzji i działań. Polegają one między innymi na posadzeniu 100 tys. drzew zgodnie z przyjętym planem zalesień, opartym na bioróżnorodności występujących gatunków. Przenieśliśmy kilkaset roślin chronionych w nowe bezpieczne miejsca. Wprowadziliśmy program ochrony rzadkich zwierząt – w tym nietoperzy. Całokształt prowadzonych działań pozwoli zachować ciągłość panującego ekosystemu – podkreśla prezes Kosiba.
Przypomnijmy, że Kopalnia Wapienia Czatkowice z końcem zeszłego roku zakończyła projekt inwestycyjny mający na celu poszerzenie złoża. Inwestycja pozwoli wydłużyć okres działalności spółki o kolejne 50 lat.
fot. TAURON Polska Energia S.A.