Partner serwisu
23 grudnia 2014

Adrian Fibic, członek zarządu, dyrektor ds. handlowych Utex-Terra

Kategoria: Podsumowanie roku

Musimy uczyć się na błędach. Zgodnie z przewidywaniami rok 2014 zahamował trwający od kilku lat spadkowy trend konsumpcji oraz cen kruszyw mineralnych w województwie śląskim, będącym głównym rynkiem działania naszego przedsiębiorstwa.

Adrian Fibic, członek zarządu, dyrektor ds. handlowych Utex-Terra

Szczególnie w drugiej połowie 2014 obserwowaliśmy wyraźne ożywienie, głównie za sprawą inwestycji w segmencie drogowym oraz kolejowym. Przeważnie nie jest to docelowy rynek dla kruszyw piaskowo-żwirowych, jednak dzięki jego wzrostowi, a co za tym idzie zagospodarowaniu kruszyw łamanych, odnotowaliśmy mniejszą konkurencję w segmencie tzw. budownictwa ogólnego.

Przedsiębiorstwo, którym zarządzam zrealizowało założenia budżetowe. Teraz życzyłbym sobie jedynie utrzymywać wyznaczony kierunek. Dzięki inwestycjom lokalnym zrezygnowaliśmy z obecności na rynkach ościennych, zawężając promień aktywności do około 70 km. Wierzę w dalszy wzrost rynku w kolejnych latach. Stanie się to głównie za sprawą nowej siedmiolatki unijnego budżetu, która przyniesie nową pulę pieniędzy dla branży budowlanej. Ważne jest odpowiednio szybkie przygotowanie i mądre, zdroworozsądkowe rozpisanie programów pomocowych, co pozwoli rozłożyć w czasie realizację poszczególnych rodzajów inwestycji. Wydanie tzw. „unijnych pieniędzy” zbyt szybko spowoduje nienaturalną dynamikę wzrostu, kiedy trudno będzie sprostać popytowi. Konsekwencją będzie stagnacja w kolejnych latach, co dla wielu podmiotów w branży może być trudne do wytrzymania. „Gorsze od uczenia się na błędach jest tylko nieuczenie się na nich”. Oby nas to nie spotkało.

Fot. Zasoby własne autora

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ