Partner serwisu
07 listopada 2014

Lafarge współorganizatorem konkursu na zagospodarowanie placu przy Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak

Kategoria: Aktualności

Centrum informacji, dokumentacji i ekspozycji architektury oraz urbanistyki Warszawy – taką funkcję wkrótce przyjmie Warszawski Pawilon Architektury Zodiak, zlokalizowany przy Pasażu Wiecha. Pawilon będzie pełnił również funkcję forum debaty publicznej na temat zagospodarowania przestrzeni i jej rozwoju.


 

Lafarge współorganizatorem konkursu na zagospodarowanie placu przy Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak

Warszawski Pawilon Architektury Zodiak to wspólne przedsięwzięcie Oddziału Warszawskiego SARP oraz miasta stołecznego Warszawy. Dzięki nowoczesnym formom przekazu wiedza dotycząca rozwoju miasta oraz projektów architektonicznych ma być w nim prezentowana w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla każdego odbiorcy. Będzie zlokalizowany w wyremontowanym i dostosowanym do nowych funkcji dawnym pawilonie Zodiak, stanowiącym element Ściany Wschodniej, będącej jednym z najważniejszych założeń urbanistycznych w stolicy. Przekształcenie budynku i nadanie mu nowej wartościowej funkcji jest symbolem poszanowania dziedzictwa warszawskiej architektury modernistycznej, a także podkreśla związek przeszłości z przyszłością miasta.

Modernizacja pawilonu Zodiak i powstanie Warszawskiego Pawilonu Architektury może stać się przyczynkiem do zmian i rewitalizacji otaczającej go przestrzeni. Dlatego też Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów zorganizował konkurs architektoniczny, we współpracy z miastem stołecznym Warszawą oraz firmą Lafarge, obejmujący swoim zakresem plac przylegający do pawilonu.

Konkurs ogłoszono w piątek, 7 listopada. Prace będzie można składać do 10 lutego 2015 r., a ogłoszenie wyników nastąpi 27 lutego 2015 roku.

W otwartym, ideowym i jednoetapowym konkursie organizatorzy będą starali się wyłonić projekt, który w najpełniejszy sposób będzie odpowiadał potrzebom zagospodarowania placu. Pamiętać należy o szczególnym położeniu tego miejsca w przestrzeni publicznej centrum Warszawy oraz o potrzebach wykreowania przestrzeni służącej wydarzeniom i ekspozycjom związanym z działaniem Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak.

Prezentowana w Pawilonie i jego otoczeniu wiedza o przyczynach i kierunkach rozwoju miasta, zarówno w przeszłości, jaki i przyszłości, służyć ma budowaniu tożsamości mieszkańców Warszawy, a także inspirować projektantów i badaczy oraz stanowić niebanalną atrakcję turystyczną.

W opublikowanym przez Lafarge w lipcu tego roku Raporcie "Szczęśliwe Miasta", aż 78% warszawiaków twierdzi, że obecność nowych budynków, o oryginalnej, niespotykanej architekturze wpływa na piękno miasta. To znacznie więcej niż w innych światowych metropoliach. Dzięki nowemu Centrum Architektury warszawiacy będą mogli łatwiej angażować się w budowanie piękna swojego miasta, a plac przed budynkiem Zodiak, ma szansę być dynamicznym punktem na mapie życia stolicy.

- Lafarge to firma zaangażowana społecznie, która realizuje strategię budowy lepszych miast. Chcemy, aby przestrzeń przy pawilonie Zodiak żyła i była miejscem działań i spotkań mieszkańców Warszawy. Pragniemy być także aktywnym partnerem Warszawskiego Pawilonu Architektury. Wierzymy, że współpraca mieszkańców, miasta, architektów i firm takich jak nasza, dostarczających innowacyjne rozwiązania dla budownictwa, jest ważna i daje dobre podstawy do tworzenia coraz wyższego poziomu satysfakcji mieszkańców z życia w rozwijających się metropoliach – powiedziała Magdalena Kicińska, Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych w Lafarge.

Poszerzanie wiedzy o projektach i planach daje warszawiakom możliwość uczestniczenia w procesie miastotwórczym w sposób świadomy i aktywny. Sprzyja to budowie powszechnej kultury architektonicznej, dzięki której wartością staje się jakość architektury.

 

Głównym elementem Warszawskiego Pawilonu Architektury będą przestrzenie ekspozycyjne o łącznej powierzchni około 300m2. Oprócz tego w Zodiaku znajdzie się kawiarnia oraz pomieszczenia biurowe dla OW SARP. Zobacz jak będzie wyglądał pawilon Zodiak po modernizacji.

Jednym z elementów WPA będzie Centrum Informacyjne Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, pełniące rolę platformy networkingowej pomiędzy gminami a przedsiębiorcami i inwestorami. Inicjatorem powstania centrum jest miasto stołeczne Warszawa.

Dzięki lokalizacji Warszawskiego Pawilonu Architektury przy Pasażu Wiecha, Warszawa zyska położony centralnie punkt o znaczeniu kulturalnym i społecznym.

 

Źródło Lafarge

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ