Partner serwisu
21 października 2014

Kopalnia wiedzy na start

Kategoria: Aktualności

Obok udziału w programach stażowych szansą na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego dla pracowników uczelni wyższych i studentów jest także uczestnictwo w konkursach. Szczególnie tych organizowanych przez międzynarodowe koncerny. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest konkurs „Quarry Life Award”, organizowany przez koncern Heidelberg Cement i Grupę Górażdże.

 

Kopalnia wiedzy na start

Pierwsza edycja konkursu przyrodniczego „QLA” odbyła się dwa lata temu. Wówczas do udziału w inicjatywie zgłosiło się 10 zespołów gotowych przeprowadzić w kopalniach Grupy Górażdże prace badawcze służące ochronie bioróżnorodności tych terenów. Po sukcesie pierwszej edycji, do udziału w drugiej – tegorocznej – zgłosiły się już 22 zespoły reprezentowane przez naukowców i działaczy z polskich uczelni wyższych, instytucji i organizacji przyrodniczych. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 5 najlepszych pomysłów. To właśnie ich autorzy otrzymali szansę przeprowadzenia badań w kopalniach Grupy Górażdże i zdobycia nagród w wysokości 5 000, 3 000 oraz 1 500 euro. Prace trwały pół roku. Przed nami, planowane na 13 listopada, ogłoszenie zwycięzców.

Cele i założenia

Konkursowi „QLA” przyświeca jeden główny cel – przyczynienie się do ochrony bioróżnorodności terenów kopalnianych należących do Grupy Górażdże. Każdy zespół, zgłaszając się do udziału w konkursie, przedstawia swoją propozycję badań, które chciałby przeprowadzić na terenie kopalni w celu ochrony występujących tam gatunków fauny i flory. Jak udowodniły tegoroczne zmagania, możliwości doboru tematu pracy jest bardzo wiele.

– Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się między innymi tak nietuzinkowe projekty, jak ten zakładający kompleksową inwentaryzację płazów i gadów występujących na terenie Kopalni „Górażdże” oraz pomysł waloryzacji przyrodniczej terenów Kopalni „Nowogród Bobrzański”, połączony z zaprojektowaniem w jej obrębie ścieżki przyrodniczej – wyjaśnia Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji „QLA” – wyjaśnia Małgorzata Dąbrowska, koordynator polskiej edycji „QLA”.

Korzyści dla uczestników

Udział w konkursie to dla uczestników szansa na poszerzenie swoich kompetencji i wykorzystanie zdobytej wiedzy także poza murami szkół lub uczelni. To ponadto możliwość nawiązania współpracy z dużym koncernem oraz uzyskania dostępu do miejsc, które na co dzień pozostają zamknięte dla osób niezwiązanych z firmą.

– W projekcie „Quarry Life Award” biorą udział młodzi naukowcy, którzy poprzez swój udział w inicjatywie mogą nabrać doświadczenia oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu człowieka na środowisko. Zazwyczaj tereny, na których prowadzone są tego typu prace, dostępne są wyłącznie dla pracowników kopalni. W tym przypadku mamy pełny dostęp do obszaru badań, wsparcie finansowe ze strony organizatorów, a przede wszystkim możliwość wykorzystania naszych umiejętności w praktyce – wyjaśnia Grzegorz Swacha z Uniwersytetu Wrocławskiego, koordynator projektu, w ramach którego prowadzone są badania szaty roślinnej wyrobisk na terenie Kopalni „Nowogród Bobrzański”.

Nie mniej ważna jest również rola, jaką konkurs odgrywa w zwiększaniu szans jego uczestników na rynku pracy. – Dla dzisiejszych studentów każda dodatkowa aktywność poza uczelnią wiąże się z nabyciem dodatkowych umiejętności oraz umożliwia zdobycie doświadczenia przydatnego później na rynku pracy – przyznaje dr Damian Chmura z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, koordynator badań porównawczych, wykazujących, jak stosunki wodne i hydrochemiczne wpływają na bioróżnorodność wyrobisk na terenie trzech różnych kopalń Grupy Górażdże.

Konkurs nie byłby jednak prawdziwym konkursem bez atrakcyjnych nagród. 5 000, 3 000 oraz 1 500 euro – nagrody pieniężne o takich wartościach czekają na trzech zwycięzców polskiej edycji „QLA”. Dodatkowo każdy z pięciu zakwalifikowanych do finału zespołów powalczy o nagrody w edycji międzynarodowej, a tam kwoty sięgają już od 10 do 30 000 euro.  

Korzyści dla firmy

Z perspektywy organizatora konkurs „QLA” to z kolei szansa na wykorzystanie potencjału młodych, ambitnych osób, które dzięki swym pasjom i wiedzy mogą przyczynić się do jeszcze efektywniejszej ochrony przyrody na terenach kopalnianych. Tereny wydobywcze, między innymi przez wzgląd na tworzące się na nich charakterystyczne wyrwy, zagłębienia z wodą oraz usypiska kamieni, stanowią dla niektórych gatunków zwierząt bardzo atrakcyjny rejon. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez Grupę Górażdże również osoby niezwiązane z branżą mają szansę się o tym dowiedzieć.

Źródło i fot.: Agencja Royal Brand PR/ Grupa Górażdze

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ