Ponad 13 milionów naliczonych w związku z nielegalnym wydobyciem
Wyższy Urząd Górniczy podsumował efekty postępowań prowadzonych w I półroczu br. przez dyrektorów okręgowych urzędów górniczych w sprawach ustalania opłat podwyższonych w związku ze stwierdzaniem przypadków nielegalnej eksploatacji. W tym okresie dyrektorzy OUG skierowali 69 zawiadomień o wszczęciu takich postepowań do 98 stron. Wydano 34 decyzje ustalające opłaty podwyższone na łączną kwotę 13 262 135 zł.
Największy łączny wymiar opłat, w wysokości 11 688 319 zł, ustalił dyrektor OUG w Gdańsku. W pierwszej połowie roku do wszystkich urzędów górniczych wpłynęło 164 zawiadomień o działalności podlegającej opłacie.
Opłaty podwyższone ustala się w przypadku działalności wykonywanej bez wymaganej koncesji, a także bez zatwierdzonego czy też podlegającego zgłoszeniu projektu robót geologicznych. Ich wysokości znacznie przekraczają stawki opłat eksploatacyjnych wnoszonych przez przedsiębiorców działających zgodnie z prawem. Wpływy z tytułu opłat w 60 % stanowią dochód gminy, na terenie której jest prowadzona działalność, a w 40 % dochód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
źródło: WUG
fot. WUG
Komentarze