Partner serwisu
28 sierpnia 2014

PKP CARGO: Dwucyfrowy wzrost przewozu kruszyw

Kategoria: Aktualności

W podstawowych segmentach działalności przewozowej o 38 proc. wzrosły przewozy kruszyw i materiałów budowlanych (o 0,8 mld tonokilometrów r/r), co było wynikiem aktywnej polityki sprzedażowej oraz ożywienia w sektorze inwestycji infrastrukturalnych.

PKP CARGO: Dwucyfrowy wzrost przewozu kruszyw

Wyniki finansowe w I półroczu 2014 r.
Konsekwentna dyscyplina kosztowa, skuteczna dywersyfikacja portfela klientów oraz optymalizacja struktury grupy kapitałowej - to czynniki, które pozwoliły Grupie PKP CARGO osiągnąć rekordowe wyniki w pierwszym półroczu 2014 roku. Zysk netto w tym okresie wyniósł 128 mln zł, czyli o 67 proc. więcej niż rok wcześniej. Dobra sytuacja finansowa pozwala przewoźnikowi na kontynuowanie ekspansji w kraju i za granicą, zarówno poprzez rozwój organiczny, jak i możliwość uczestniczenia w procesie konsolidacji rynku w kraju oraz poszukiwanie okazji do przejęć na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

27,8 mln ton towarów
Na koniec pierwszego półrocza Grupa PKP CARGO miała blisko 57-procentowy udział w rynku towarowych przewozów kolejowych pod względem wykonanej pracy przewozowej oraz ponad 47-procentowy pod względem przewiezionej masy. Po wyłączeniu segmentu przewozów węgla kamiennego, na którym od kilku miesięcy panuje wyraźny zastój, masa przewiezionych przez PKP CARGO towarów wyniosła 27,8 mln ton, czyli o 6 proc. więcej, niż rok wcześniej. W tym samym czasie rynek urósł o 5 proc.

W I półroczu 2014 roku przychody Grupy PKP CARGO wyniosły 2,1 mld zł. Koszty operacyjne zostały zmniejszone o 11 proc. (czyli o 234 mln zł) w ujęciu rocznym. Pozwoliło to na wzrost wyniku EBITDA o 12 proc. - do 350 mln zł, a zysku netto o 67 proc. - do 128 mln zł. Przed rokiem było to 76 mln zł.  Pierwsze półrocze było kolejnym okresem sprawozdawczym, w którym polski przewoźnik prezentuje wzrost zysku i marży EBITDA oraz obniżenie kosztów.

Wysokie zyski
- Rekordowe wyniki półrocza pokazują, że mimo zaburzeń na jednym z głównych rynków, na których działamy, PKP CARGO generuje wysokie zyski. Przeprowadzona w ostatnich miesiącach reorganizacja wewnętrzna spółki to kolejny krok w skutecznym ograniczaniu kosztów, który zwiększa naszą pozycję konkurencyjną na rynku. To dobra wiadomość zarówno dla klientów, pracowników jak i akcjonariuszy spółki. Przyjęta docelowa struktura PKP CARGO tworzy jednocześnie fundament dalszego rozwoju, opartego o umacnianie pozycji na kluczowych rynkach przewozowych, inwestycje w najbardziej perspektywiczne segmenty oraz ekspansję poprzez fuzje i przejęcia w Polsce oraz za granicą – mówi Adam Purwin, prezes zarządu PKP CARGO.

Źródło i fot.: PKP CARGO

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ