W Holcim Innovation Center w Lyonie
Holcim Innovation Center (HIC) w Lyonie to nowoczesny obiekt wyposażony m.in. w showroomy, w których przedstawiane są innowacje wdrażane przez grupę Holcim w zakresie budownictwa. 11 czerwca grupa dziennikarzy z Polski (w tym z naszego portalu) mogła osobiście zwiedzić to miejsce oraz porozmawiać z Edelio Bermejo – Head of Global Research&Development, który przedstawiał wizję spółki i odpowiadał na pytania dotyczące m.in. przyszłości europejskiej branży cementowej i budowlanej.
Grupa Holcim powstała w wyniku fuzji spółki Lafarge oraz Holcim, która została przeprowadzona w 2015 roku – firma zatrudnia dziś 70 000 pracowników w ponad 70 krajach na świecie. W samym Holcim Innovation Center (HIC), które znajduje się w Lyonie, pracuje ponad 200 naukowców, którzy przeprowadzają badania w ponad 15 obszarach. Obecnie koncentrują się m.in. na problemie redukcji emisji CO2, wychwycie oraz jego magazynowaniu, jak i na recyklingu czy stosowaniu alternatywnych materiałów w cementach i betonach.
Nasza strategia oparta jest na 4 filarach: zielonej produkcji, inteligentnemu projektowaniu z wykorzystaniem niskoemisyjnych materiałów, recyklingu materiałów oraz tworzeniu zrównoważonych budynków - przedstawiał nam misję spółki Edelio Bermejo, Head of Global Research&Development w Holcim.
W HIC trwają badania nad tworzeniem betonów i struktur o odpowiednich właściwościach retencyjnych, które bywają całkowicie przeciwstawne. Z jednej strony mamy materiały całkowicie nieprzepuszczalne, z drugiej natomiast strukturę umożliwiającą swobodny przepływ wody w głąb. Dzięki temu, w miastach przyszłości będziemy mogli dokładnie sterować gospodarką wodną i wykorzystywać ją w założony sposób. Jest to jeden z elementów walki ze słynną „betonozą”.
Druk betonem
Jak rysuje się przed nami przyszłość jeśli chodzi o tworzenie obiektów miejskiej infrastruktury? Na pewno ciekawą opcją, która będzie zyskiwała na popularności, jest wykorzystanie betonowych mieszanek w druku 3D. Dzięki tej technologii można tworzyć na przykład krzesła, ławki, a nawet… domy i mosty. Te ostatnie składają się z drukowanych modułów, które następnie łączone są w całość tworząc ciekawie wyglądającą konstrukcję, w pełni zachowującą wymagane właściwości i odpowiednią wytrzymałość.
Same budynki również mogą wyglądać inaczej – coraz popularniejsze są „zielone dachy” czy „zielone fasady”. Dzięki wykorzystaniu podłoża od Holcim możemy uzyskać bujną florę bez obciążania konstrukcji danego obiektu. Sama konstrukcja również może zostać odchudzona, dzięki zastosowaniu technologii Ductal, odznaczającej się wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Dzięki niej można uzyskać profil mający dużo mniejsze wymiary, a który zapewnia odpowiednie właściwości i spełnia określone normy w budownictwie.
Pomysły od start-upów
Grupa Holcim współpracuje z wieloma start-upami z całego świata, proponujących ciekawe pomysły na wykorzystanie produktów tworzonych przez spółkę. Na zdjęciach pokazujemy dwa przykłady – to betonowa droga pozwalająca na ładowanie hulajnóg elektrycznych podczas jazdy oraz magazyn energii kumulujący ciepło, pozwalając efektywnie wykorzystać odnawialne źródła energii.
Trudno w skrócie opisać wszystkie innowacje i strategię działania Holcim. Warto jednak obserwować stronę https://www.holcim.pl/ oraz media społecznościowe grupy. Nasz portal również będzie na bieżąco informować o ciekawych wdrożeniach. Tu także pragniemy poinformować, że Holcim Polska został Honorowym Gospodarzem naszej konferencji Kruszywa Cement Wapno, odbywającej się 2-3 października 2024 w hotelu Binkowski w Kielcach. Uczestnicy będą mogli m.in. zobaczyć (w ramach wycieczki technicznej) zmodernizowaną cementownię Małogoszcz, w której zastosowano wiele innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań oraz porozmawiać z ekspertami grupy Holcim.
Komentarze