Partner serwisu
13 maja 2024

Geologia, górnictwo i surowce dla społeczeństwa

Kategoria: Aktualności

Zespół Pracowni Polityki Surowcowej w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie zakończył prace nad stroną internetową pod nazwą Geologia, górnictwo i surowce dla społeczeństwa – www.gospodarkasurowcami.pl.

Witryna ta zawiera informacje na temat wybranych - istotnych dla krajowej gospodarki - surowców mineralnych i jest zasadniczo przeznaczona dla dzieci, młodzieży, nauczycieli geografii i nauk przyrodniczych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata. Twórcy strony są przekonani, że może ona także służyć celom edukacyjnym na uczelniach, stanowiąc pożyteczne narzędzie dydaktyczne w nauce przedmiotów związanych z geologią i górnictwem. Można z niej wynieść nieco więcej informacji na temat występowania, technologii pozyskiwania oraz kierunków wykorzystania surowców mineralnych w naszym kraju, jak również sposobów rekultywacji i zagospodarowania terenów pogórniczych wraz z opisem konkretnych przykładów (https://gospodarkasurowcami.pl/co_warto_zobaczyc). 

W obecnej formie witryna prezentuje aktualną wiedzę na temat 22 wykorzystywanych w Polsce surowców mineralnych w podziale na 4 podstawowe grupy: energetyczne, metaliczne, chemiczne i skalne. Jednym z najważniejszych celów utworzenia tej strony jest wskazanie różnorodności i mnogości kierunków wykorzystania surowców mineralnych w otaczającym nas świecie, czego nie zawsze mamy świadomość. Wskazano na prostych przykładach, jak wiele przedmiotów i obiektów powstało dzięki wykorzystaniu surowców mineralnych. Nie byłoby to możliwe bez rozwoju górnictwa! Surowce mineralne odegrały kluczową rolę w rozwoju cywilizacji wyznaczając kolejne epoki w dziejach ludzkości (kamienia, brązu, żelaza) i do dziś są niezbędne w życiu codziennym każdego z nas. Autorzy pokładają nadzieję, że treści zawarte w stworzonym przez nich portalu przyczynią się do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat roli górnictwa i znaczenia surowców mineralnych dla rozwoju gospodarczego kraju.

Portal Geologia, górnictwo i surowce dla społeczeństwa został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”, nr projektu NdS/539771/2021/2022.

źródło: Informacja prasowa
fot. Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ