Partner serwisu
06 lutego 2024

DEVELON prezentuje nowe minikoparki: DX17Z-7 i DX19-7

Kategoria: Aktualności

Firma DEVELON (dawniej Doosan Construction Equipment) wprowadziła na rynek nowe minikoparki: DX17Z-7 ze zredukowanym promieniem obrotu oraz standardową DX19-7. Obydwa modele są zgodne z normą Stage V i w porównaniu z maszynami poprzedniej generacji odznaczają się zwiększoną wydajnością, wszechstronnością, komfortem pracy i łatwiejszą konserwacją. 

Oba modele napędzane są zgodnym z normą Stage V silnikiem Diesla Kubota D902, którego moc wyjściowa brutto została zwiększona o 20% i wynosi 12,1 kW (16,2 KM) przy 2400 obr./min. Oprócz tego silnik charakteryzuje się o 25% wyższą pojemnością skokową oraz o 29% wyższym momentem obrotowym równym 54,6 Nm przy 1900 obr./min, co przekłada się na wysoką ogólną niezawodność oraz mniejsze obciążenie silnika i innych podzespołów. Poza większą wydajnością, silnik Kubota D902 słynie z dużej niezawodności, łatwej konserwacji i długiego okresu eksploatacji.

Uniwersalne i trwałe nadwozie

Innowacyjna konstrukcja platformy oraz nowe nadwozie modeli DX17Z-7 i DX19-7, wykonane w nowej, wspólnej stylistyce charakterystycznej dla serii minikoparek nowej generacji Develon, zapewniają większą trwałość i niezawodność. Dzięki kompaktowym wymiarom obydwie maszyny idealnie nadają się do prac w ograniczonych przestrzeniach na placach budowy, w terenie oraz w projektach z obszaru użyteczności publicznej.

Zarówno DX17Z-7, jak i DX19-7, są standardowo wyposażone w wysięgnik o długości 1,75 m i ramię o długości 1,03 m. W wyposażeniu opcjonalnym obu modeli dostępne jest dłuższe ramię o długości 1,23 m. Model DX17Z-7 posiada w standardzie odlewaną przeciwwagę o masie 180 kg. Dodatkowa przeciwwaga o masie 85 kg przeznaczona jest do użytku z opcjonalnym, dłuższym ramieniem. Promień obrotu tylnej części modelu DX17Z-7 został zmniejszony o 6,5% i w porównaniu z poprzednią wersją wynosi tylko 645 mm. W przypadku korzystania z 85-kilogramowej przeciwwagi promień obrotu tylnej części zwiększa się do 720 mm. Zintegrowana odlewana przeciwwaga o masie 65 kg jest stosowana zarówno w standardowej wersji DX19-7, jak i wersji z dłuższym ramieniem. 

Zespół przedni modeli DX17Z-7 i DX19-7 zabezpieczony jest osłonami siłowników, które zapewniają ochronę przed kolizjami i wszelkimi rodzajami uszkodzeń. Optymalnie ułożony wąż hydrauliczny przebiega przez konstrukcję wysięgnika i jest przez nią chroniony. Dzięki temu maleje ryzyko uszkodzenia i awarii węża, zminimalizowane zostaje zapotrzebowanie na naprawy i przestoje, a produktywność i wydajność sprzętu rosną.

Elastyczny układ hydrauliczny

W standardzie dostępny jest jedno- i dwukierunkowy przepływ proporcjonalny z łatwym dostępem do zaworu selekcyjnego. Przepływ można łatwo kontrolować za pomocą pokrętła umieszczonego na prawym joysticku, co poprawia jakość kontroli i zwiększa wygodę operatora. W obu modelach dostępna jest linia pod szybkozłącze hydrauliczne. Operator może przejść na korzystanie z szybkozłącza, naciskając przycisk bezpieczeństwa na lewej konsoli. W efekcie na 5-calowym wyświetlaczu cyfrowym w kabinie pojawia się komunikat dla operatora, który może nacisnąć przycisk na prawym joysticku, aby uruchomić szybkozłącze.

Koparki DX17Z-7 i DX19-7 wyposażone są w wysuwane gąsienice o szerokości 230 mm z możliwością automatycznego zmniejszenia odległości między gąsienicami z 1290 mm do 994 mm. Obydwie maszyny posiadają składany lemiesz. W ten sposób operatorzy mogą dostosować szerokość i wymiary minikoparek do jazdy w wąskich przestrzeniach. Służy do tego inny przełącznik, który umożliwia wyregulowanie szerokości gąsienic za pomocą dźwigni lemiesza. Regulacja szerokości pozwala operatorom bardziej równomiernie rozłożyć obciążenie, zmniejszając nacisk na podłoże i zapewniając większą stabilność podczas kopania lub podnoszenia. Wysuwane gąsienice ułatwiają również transport.

Model DX17Z-7 dostępny jest w wersji z daszkiem, DX19-7 natomiast może zostać wyposażony w daszek lub kabinę. Konfiguracja joysticka i przełączników sterujących w obydwu maszynach jest taka sama:

Elementy sterujące na lewej konsoli

  • Lewy joystick do sterowania obrotami i ruchami ramienia.
  • Przełącznik szybkozłącza.
  • Dźwignia regulacji prędkości obrotowej silnika.
  • Przełącznik świateł roboczych.

Elementy sterujące na prawej konsoli

  • Prawy joystick ze sterownikiem klaksonu, przełącznikiem młota, pokrętłem do sterowania jedno- i dwukierunkowym przepływem hydraulicznym oraz przełącznikiem szybkozłącza.
  • Dźwignia sterowania lemieszem.
  • Przełącznik wsuwania/wysuwania gąsienic.
  • Przełącznik alarmu jazdy.
  • Przełącznik obrotowego światła ostrzegawczego.
  • Gniazdo 12 V.

Dla wygody operatora przełącznik prędkości jazdy wbudowano w dźwignię sterowania jazdą, co umożliwia szybką regulację prędkości i poprawia sterowność. Widoczna na 5-calowym wyświetlaczu cyfrowym kontrolka układu sterowania prędkością jazdy informuje operatora, że układ został włączony.

Nowy 5-calowy wyświetlacz cyfrowy zastępuje prosty panel wskaźników z poprzednich modeli i dostarcza operatorowi ważnych informacji. Są to funkcje bezpieczeństwa, takie jak kontrolki ostrzegawcze sygnalizujące problemy w maszynie. Alarmom tym towarzyszy sygnalizacja dźwiękowa.  Wyświetlacz pozwala także monitorować okresy międzyobsługowe, przyczyniając się do proaktywnej konserwacji oraz minimalizacji czasów przestoju i kosztów napraw.

Model DX19-7 w wersji z kabiną posiada radio, które zapewnia operatorowi rozrywkę i umila pracę. Kabina DX19-7 jest standardowo wyposażona w grzejnik (z obiegiem powietrza z trzech otworów wentylacyjnych), zapewniając operatorowi znakomite warunki pracy w niskich temperaturach i tym samym przedłużając sezon roboczy. Zamknięte drzwi wyciszają wnętrze kabiny i zapobiegają przedostawaniu się do niej pyłu. Układ szybkiego odmrażania gwarantuje dobrą widoczność przez cały czas i poprawia bezpieczeństwo pracy. Zapobiega również uszkodzeniom spowodowanym temperaturą, np. nagromadzaniu wilgoci. Przełącznik grzejnika znajduje się po prawej stronie konsoli. Umożliwia dwustopniową regulację prędkości wentylatora pomiędzy ustawieniem niskim i wysokim. 

Fotel z zawieszeniem mechanicznym to standardowy element wyposażenia obydwu modeli. Wiele możliwości regulacji pozwala na jego dopasowanie do różnej budowy ciała i wzrostu operatorów.

Lampy LED i lampa ostrzegawcza, również standardowe w obu modelach, zapewniają bezpieczeństwo poprzez poprawę widoczności oraz alarmowanie innych osób na terenie budowy. W ten sposób tworzą bezpieczne i komfortowe środowisko pracy niezależnie od warunków oświetlenia. Model DX17Z-7 jest standardowo wyposażony w lampę LED zamontowaną na wysięgniku, model DX19-7 z kolei posiada jedną lampę na wysięgniku (w wersji z daszkiem/kabiną), a drugą na tylnej sekcji kabiny.

Więcej informacji na temat sprzętu budowlanego firmy Doosan można znaleźć na stronie:
www.eu.develon-ce.com i www.maszynybudowlane.pl.

Podstawowe dane techniczne koparki DEVELON DX17Z-7

Łyżka 0,04 m3
Masa robocza 1850 kg
Głębokość kopania 2240 mm 
Zasięg kopania 3910 mm
Wysokość kopania 3730 mm 
Moc kopania na łyżce (ISO) 14,1 kN
Moc kopania na ramieniu (ISO) 8,8 kN
Kąt obrotu wysięgnika (lewa/prawa strona) 55°/59°
Promień obrotu tylnej części 645 mm 
Szerokość gąsienic 230 mm
Prędkości jazdy

niski zakres – 2,21 km/h

wysoki zakres – 4,09 km/h  

Przepływ hydrauliczny 34,6 l/min
Silnik Kubota D902 zgodny z normą Stage V, 12,1 kW przy 2400 obr./min 

Podstawowe dane techniczne koparki Develon DX19-7 z kabiną

Łyżka 0,04 m3
Masa robocza 2020 kg
Głębokość kopania 2540 mm 
Zasięg kopania 4130 mm
Wysokość kopania 3585 mm 
Moc kopania na łyżce (ISO) 14,1 kN
Moc kopania na ramieniu (ISO) 8,8 kN
Kąt obrotu wysięgnika (lewa/prawa strona) 55°/59°
Promień obrotu tylnej części 1760 mm 
Szerokość gąsienic 230 mm
Prędkości jazdy

niski zakres – 2,06 km/h

wysoki zakres – 3,73 km/h  

Przepływ hydrauliczny 34,6 l/min
Silnik Kubota D902 zgodny z normą Stage V, 12,1 kW przy 2400 obr./min 
źródło: Artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ