Partner serwisu
15 listopada 2023

Nakręcony w Wałbrzychu i okolicach film jest przebojem Netflixa

Kategoria: Aktualności

Na Netflixie można obejrzeć serial „Infamia”, który był kręcony m.in. w Wałbrzychu, Nowej Rudzie, Zagórzu Śląskim czy w okolicach należącej do KSS Bartnica Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej. Serial, opowiadający o losach młodej kobiety pochodzenia romskiego, która próbuje w tradycyjnej rodzinie Romów żyć na własnych zasadach, został uznany za jeden z najlepszych i najważniejszych polskich seriali ostatnich lat.

Nakręcony  w Wałbrzychu i okolicach film jest przebojem Netflixa

Dla mieszkańców Wałbrzycha, jego okolic oraz całego Dolnego Ślaska, wartością dodaną serialu jest to, że „Infamia” pełna jest lokalnych akcentów. „Zagrały” w niej bowiem  m.in. wałbrzyskie dzielnice Podgórze i Sobięcin, II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu, a także Szczawno Zdrój, Nowa Ruda czy efektowna tama wodna w Zagórzu Śląskim. 

Zdjęcia kręcone były też w Rybnicy Leśnej, przy tamtejszej Kopalni Melafiru, należącej do Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy.  

Gdy producenci „Infamii” zwrócili się do nas z zapytaniem o pomoc w realizacji zdjęć do serialu, umożliwiliśmy im to bez wahania. Kopalnia Melafiru w Rybnicy Leśnej jest przecież nie tylko ważnym pracodawcą w regionie i źródłem pozyskiwania kruszywa, z którego budowane są najważniejsze drogi szybkiego ruchu oraz drogi kolejowe w Polsce, ale jest też atrakcją turystyczną dla odwiedzających Rybnicę Leśną. Dlatego nie mieliśmy nic przeciwko temu, aby Kopalnię Melafiru i jej otoczenie zobaczyli też widzowie serialu. Kadry pokazujące kopalnię i jej okolice zostały wykorzystane w „Infamii” wiele razy. Na przykład w scenach, kiedy główna bohaterka jeździ wśród górskich terenów na rowerze - mówi Jakub Madej, prezes Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy (KSS Bartnica).

Ekipa filmowców, pracująca pod okiem producentów z Watchout Studio, którego założycielem był znany producent filmowy Piotr Woźniak - Starak (zmarły tragicznie na Jeziorze Kisajno w 2019 roku), zbudowała plan filmowy przy budynku biurowym kopalni w Rybnicy Leśnej oraz na terenach, z których rozciągał się widok na Kopalnię Melafiru. Poza Dolnym Śląskiem, serial kręcony był m.in. w romskiej wiosce w Maszkowicach w Małopolsce oraz w Walii. 

Także znakomita obsada serialu jest w dużej mierze związana z naszym regionem. W rolę głównej bohaterki Gity wcieliła się - uznana przez krytyków za „zjawiskową” - młoda aktorka Zofia Jastrzębska, która w ub. roku została absolwentką szkoły teatralnej we Wrocławiu. Jej ojca brawurowo zagrał aktor Sebastian Łach, występujący m.in. na deskach Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. W obsadzie znaleźli się też m.in. tak popularni aktorzy, jak: Magdalena Czerwińska, Artur Dziurman czy Kamil Piotrowski. Jednocześnie w filmie pojawiło się wielu przedstawicieli romskiej społeczności, m.in. tato i siostra znanej wokalistki Viki Gabor czy pochodzący z Wałbrzycha Rom Angelo Ciureja. 
 

źródło: KSS Bartnica
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ