Partner serwisu
16 października 2023

Mielenie, suszenie, granulacja. Rozwiązania technologiczne dla branży cementowo-wapienniczej

Kategoria: Cement i wapno

Firma CEMTEC Cement and Mining Technology GmbH to globalny dostawca rozwiązań techniczno-technologicznych dla branży cementowo-wapienniczej, górnictwa rud metali oraz szerokiej grupy producentów materiałów sypkich, budowlanych oraz nawozów. Przez ponad 30 lat działalności CEMTEC rozwinął całą gamę produktów przeznaczonych do procesów związanych z mieleniem, suszeniem oraz granulacją.

Mielenie, suszenie, granulacja. Rozwiązania technologiczne dla branży cementowo-wapienniczej

Firma rozpoczęła działalność od projektowania i dostaw młynów kulowych, stopniowo wprowadzając na rynek również młyny misowo-rolowe, suszarnie obrotowe, dynamiczne separatory powietrzne czy kompletną technologię granulacji. Jako średniej wielkości firma, CEMTEC skupiał się głównie na dostawach urządzeń, jednak na przestrzeni lat rozbudowaliśmy zaplecze techniczne i rozwojowe, tak aby mieć możliwość dostarczania kompletnych rozwiązań techniczno-technologicznych.

Efektywność i optymalizacja procesów mielenia

Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom w  zakresie podwyższania efektywności mielenia, w ostatnim czasie CEMTEC kładzie bardzo duży nacisk na optymalizację procesów związanych z przemiałem. Chcemy spojrzeć na przemiałownie w szerszym wymiarze, optymalizując całościowo proces mielenia. W nowoczesnych przemiałowniach nieodłącznym elementem w procesie jest ciągły pomiar uziarnienia produktu. Mając informację w trybie rzeczywistym o jakości produktu po mieleniu jest możliwość optymalizacji układu w sposób ciągły. Dzięki temu ograniczamy proces przemielania, a tym samym możliwe jest zoptymalizowanie zużycia energii czy też podwyższenie przerobów młyna. Analizotory CEOPS do monitorowania krzywej uziarnienia produktu w trybie online pracują w wielu zakładach na całym świecie, w tym w dwóch cementowniach koncernu Cemex w Polsce. Z przeprowadzonych analiz wynika, że zastosowanie CEOPS ograniczyło zużycie energii o średnio 5%. Kolejnym obszarem w zakresie optymalizacji procesów w przemiałowniach suchych jest wprowadzanie wysoko efektywnych separatorów powietrznych trzeciej generacji. Z doświadczeń w ich pracy wynika, że wymiana separatorów z pierwszej generacji na nowoczesne separatory trzeciej generacji zdecydowanie podwyższa skuteczność klasyfikacji. Dzięki temu przemiałownie pracować mogą dużo sprawniej, a zanotowane wyniki potwierdzają, że możliwe jest niższe zużycie energii: od 5-15%, patrząc całościowo na układ mielenia.


Wsparcie klientów


Oprócz optymalizacji procesów technologicznych w ostatnim czasie bardzo mocno rozwijane jest wsparcie dla klientów, którzy borykają się z  problemami mechanicznymi związanymi z długoletnim okresem użytkowania młynów kulowych. W  celu eliminacji awarii i możliwości prowadzenia tzw. „Predictive Maintanance” CEMTEC oferuje CEGIS – system ciągłego monitoringu stanu zazębienia. Poprzez zastosowanie odpowiednich czujników wpiętych do systemu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w układzie mechanicznym, dzięki czemu służby utrzymania ruchu zostają natychmiastowo poinformowane o koniczności podjęcia działań korygujących. Doświadczenie z projektowania i dostaw prawie 500 sztuk młynów przez okres działalności CEMTEC daje nam również możliwość prowadzenia modernizacji oraz wymian: czy to poszczególnych komponentów młyna (walczak, dennice, czopy), jak również całych jednostek. Działalność ta na rynku polskim przynosi już wymierne efekty w postaci realizowanych modernizacji w branży cementowej, jak i górnictwa rud metali. Korzystając ze współpracy ze sprawdzonymi partnerami oferujemy ponadto dobór i dostawę wykładzin do młynów oraz mielników.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ