Partner serwisu
29 września 2023

Zakończenie 32. edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pt. „Budownictwo XXI wieku”

Kategoria: Aktualności

Dobiegła końca 32. edycja konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pt. „Budownictwo XXI wieku”. Podczas uroczystości, która odbyła się 26 września br. w nowoczesnych laboratoriach badawczych TECH-SAFE-BIO Warszawie zostały ogłoszone nazwiska laureatów i nastąpiło otwarcie wystawy pokonkursowej.

Laureaci 3 nagród głównych:
I nagroda – Aleksandra Kortas - plakat „Wypadki w budownictwie”
II nagroda –  Kacper Brzezicki - plakat „Uwaga! (Po szklanie)” 
III nagroda – Łukasz Kliś - plakat „Lepiej uważaj”

Laureaci wyróżnień:
1.    Jacek Kaliński – plakat „Bricks cube”
2.    Wojciech Kucia – plakat „Budynek”
3.    Michał Łącki – plakat „Wielbłąd budowlany”
4.    Wojciech Zabel – plakat „O tym nikt nie mówi”
5.    Natalia Zelner – plakat „Odpowiedzialność”

W 26-letniej historii konkursu tematyka budownictwa była już podejmowana w 2001 r., jednak ostatnie dwie dekady przyniosły tak wiele zmian procesie pracy, że millenijne budownictwo niewiele ma wspólnego ze współczesnym. Jednak pewne problemy wskazane przez twórców plakatów w 2001 roku wciąż pozostają aktualne. Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 171 prac, spośród których jury wybrało 50 prac na wystawę pokonkursową i do katalogu. Autorzy tych prac reprezentują 27 uczelni artystycznych lub wydziałów artystycznych uczelni wyższych, z kraju i zagranicy. 

W mojej ocenie temat tej edycji konkursu był trudny i wymagał dogłębnego przemyślenia;  przeanalizowania zaproponowanego tematu, tak aby finalnie przetworzyć przyjęty problem czy temat na formę syntetyczną, jaką jest plakat.  Ale twórcy prac stanęli na wysokości zadania – ocenia dr Marek Osman, członek jury konkursowego reprezentujący Wydział Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dzięki temu z plakatów, które były nadesłane na konkurs, po wyselekcjonowaniu tych regulaminowych 50 udało się stworzyć bardzo spójną kolekcję, na wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym. Mam na myśli wystawę i towarzyszący jej katalog. Plakat to wymagający reprezentant sztuk wizualnych, tym bardziej doceniam podejście twórców plakatów do zaproponowanego w tym roku tematu. 

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace, poza niewątpliwymi walorami artystycznymi, sygnalizują przede wszystkim ważny problem społeczny, na jaki składają się z całą pewnością negatywne konsekwencje pracy z pominięciem  zasad bezpieczeństwa. 

Moim plakatem starałam się unaocznić problem coraz większej ilości wypadków w budownictwie. Czasem zwykła nieostrożność lub nieprawidłowości w pracy oznaczają utratę zdrowia, a nawet życia. Symbol przedstawiony na plakacie ma zwrócić uwagę na wysoką śmiertelność w tej dziedzinie gospodarki – wyjaśnia Aleksandra Kortas, laureatka I nagrody w konkursie.

Autorzy tegorocznych plakatów przyjęli holistyczne podejście do problemu bezpieczeństwa pracy w budownictwie, pokazując całe spektrum nieprawidłowości, jakie prowadzą do niechlubnych statystyk wypadkowych – od zaburzeń w zakresie organizacji pracy i zarządzania pracą, aż do świadomego omijania norm i przepisów z zakresu bhp przez pracowników – podsumowuje edycję Agnieszka Szczygielska, kuratorka konkursu.

Plakaty zgłoszone na konkurs zostały były w tym roku ocenione przez interdyscyplinarne jury pod przewodnictwem prof. Władysława Pluty. Podczas posiedzenia, które odbyło się 22 czerwca br. w Warszawie, plakaty oceniali przedstawiciele: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Szkoły Filmowej w Łodzi, Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego, Muzeum Plakatu w Wilanowie, a także Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Głównego Inspektora Pracy, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy jest organizowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, we współpracy z ASP w Krakowie, w Łodzi i w Warszawie. Konkurs został objęty patronatem honorowym: Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektora Pracy.  

Wystawa będzie prezentowana w budynku Instytutu do 6.11.2023 r. A już od 9.11.2023 r. przez kolejny miesiąc będzie prezentowana w Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Konkurs został zorganizowany w ramach VI etapu programu wieloletniego pn. „Rządowy Program Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy”, finansowanego w zakresie zadań służb państwowych ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (zadanie nr 7.ZS.10 pt. „Wsparcie budowania kultury bezpieczeństwa pracy poprzez upowszechnianie wśród pracowników i pracodawców elementów komunikacji wizualnej”). Koordynator Programu: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ