Partner serwisu
20 września 2023

Warsztaty architektura betonowa

Kategoria: Aktualności

– Na pewno król Minos miałby trudny wybór. Mamy 6 pięknych tronów. Moim zdaniem jak zwykle wszystko nam wyszło podczas warsztatów. Studenci są zadowoleni ze swoich prac. Nasze warsztaty są ewenementem na skalę światową. Żadna uczelnia na świecie nie ma podobnych doświadczeń. Więc nasza współpraca ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu przy organizacji warsztatów dla studentów jest absolutnie niepowtarzalna – powiedział prof. Tomasz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oceniając VII Warsztaty Architektura Betonowa pt. „Tron Króla Minosa”, które w dniach 11-15 września 2023 r. odbyły się w Krakowie.

Warsztaty architektura betonowa

W warsztatach organizowanych od 11 do 15 września 2023 r. przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, Katedrę Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Katedrę Technologii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej wzięło udział 30 studentów, którzy reprezentowali wydziały architektury 6 politechnik: wrocławskiej, krakowskiej, śląskiej, poznańskiej, gdańskiej i lubelskiej.

Temat warsztatów to Tron Króla Minosa. Studenci podzieleni na 6 grup mieli w ciągu 5 dni zaprojektować trony-rzeźby betonowe, wykonać modele, przy pomocy specjalistów (cieśli i zbrojarzy) wykonać szalunki i zbrojenia, a na koniec zabetonować przygotowane formy.

Jest lepiej niż w założeniach

Pierwszego dnia odbyło się uroczyste rozpoczęcie warsztatów z udziałem m.in. prof. Magdaleny Kozień-Woźniak, dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i prof. Jana Dei, prodziekana WIMiC AGH. Studenci mieli również okazję wysłuchać wykładów wprowadzających: „Architektura betonowa” prof. Tomasza Kozłowskiego oraz „Beton – zwykły materiał, niezwykle stosowany” Zbigniewa Pilcha, szefa marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Pierwszy i drugi dzień poświęcone były na prace koncepcyjne i projektowe. W pracach projektowych studentów wspierali pracownicy Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: prof. Tomasz Kozłowski, prof. Anna Mielnik, dr Przemysław Bigaj, dr Marek Początko oraz dr Grzegorz Twardowski.

Jak projektować beton architektoniczny? Jak ustrzec się błędów? Na te pytania odpowiadał z Krzysztof Kuniczuk z firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych.

Trzeciego dnia warsztatów studenci kończyli montaż szalunków, uszczelniali je, skręcali i wkładali zbrojenie.

– My napotkaliśmy na pewien kłopot. Elementy naszego fotela, jako wykończenie, miały zaplanowane ryflowania czyli takie rowki. Okazało się, że nie mamy kątowników, by ten plan zrealizować. Przeżyjemy bez tego detalu – zdobienia, a poza tym jest lepiej niż zakładaliśmy – mówiła Julia Heś z Politechniki Wrocławskiej. Od początku procesu projektowego o tym, jak przygotować zbrojenie tronu myślała Kinga Szymczyk. – Tak projektowaliśmy budowlę, dobieraliśmy grubości poszczególnych elementów, żeby zbrojenie dało się włożyć – tłumaczyła. Poszczególne elementy szalunku uszczelniał silikonem Wojciech Bandyk z Politechniki Wrocławskiej.

Jak ocenić pracę studentów na półmetku warsztatów?

– Z każdą, kolejną edycją warsztatów mamy coraz szybsze tempo. Tym razem mamy 30 uczestników, których podzieliliśmy na 6 grup. Tak więc będzie 6 betonowych tronów. Muszę przyznać, że studenci pracują bardzo sprawnie. Większość idei koncepcyjnych zrodziła się już w poniedziałek i etap projektowy został praktycznie zakończony w połowie drugiego dnia. Drugiego dnia przygotowywali modele robocze i opracowywali warstwę techniczną, która była pomocna dla ekipy budowlanej przy wykonawstwie szalunków i zbrojeń. Tempo jest bardzo dobre i spodziewamy się, jak zwykle, zakończenia warsztatów z sukcesem – mówił dr Przemysław Bigaj z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Dr Marek Początko:

– Mimo iż jest to kolejna edycja warsztatów, to studenci za każdym razem projektują i wykonują oryginalne i nowe formy. Z edycji na edycję uczestnicy warsztatów są bardziej świadomi i coraz lepiej przygotowani do pracy. Wiedzą czego się spodziewać, jak to ma wyglądać, dlatego tak sprawnie uporali się z zadaniem projektowym. Powstaje 6 nowych tronów. Materiał, temat i forma dają nieograniczone możliwości.

Peri znaczy wokół - wokół betonu

Czwarty dzień warsztatów rozpoczął się od wyjazdu studialnego na Śląsk.

W Jaworznie znajduje się Centrum Logistyczne PERI Polska, firmy która jest stałym partnerem warsztatów betonowych. PERI przygotowuje deskowania nawet na bardzo skomplikowane obiekty. W Polsce ma sieć 5 centrów logistycznych oraz 4 stolarń, które wykonują dedykowane deskowania.

– Słowo „peri” znaczy „wokół”, gdyż właśnie wokół betonu koncentruje się nasza działalność. Wy musicie inspirować, a my zajmiemy się szalunkami i stropami. Chętnie podchodzimy do każdego skomplikowanego projektu, bo to dla nas nowe wyzwanie. Obecnie obsługujemy 196 budów i w większości są to obiekty mostowe – tłumaczył przyszłym architektom Robert Tiszbierek, kierownik Centrum Logistycznego PERI w Jaworznie. – Pamiętajcie, że jesteście odpowiedzialni za projekt od A do Z. Oby was nigdy nie dotknęła potrzeba standaryzacji ze względu na ograniczenia kosztowe.

Stalowe elementy deskowań czy rusztowań znajdujące się w ofercie PERI, przez wiele lat są wykorzystywane na placach budów. – Tylko korozja może je wyeliminować z obiegu. Najstarszy element ma ponad 20 lat i dalej pracuje – zapewniał Robert Tiszbierek.

W firmowej stolarni studenci oglądali przygotowywany właśnie szalunek mostu składający się z 56 elementów.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ