Partner serwisu

Przez zaniedbania i nieostrożności

Kategoria: Kruszywa

Sabina Szewczyk

Dane Wyższego Urzędu Górniczego pokazują, że w ostatnich latach w branży górnictwa skalnego występuje ok. 30 wypadków rocznie. Największe zagrożenia to osuwiska i obrywanie się skał. Niestety wypadki zdarzają się z bardziej prozaicznych powodów. W 2012 r. ich główną przyczyną były zaniedbania, nieostrożność i zwykła nieuwaga pracowników.

Przez zaniedbania i nieostrożności

Zakłady kruszyw robią wszystko, aby zminimalizować ryzyko i zapewnić bezpieczne warunki pracy. Dziś branża górnicza postrzegana jest jako bezpieczna, ale jeszcze 30 lat temu wypadek zdarzał się niemal co drugi dzień. Jak te statystyki przedstawiają się obecnie?
W ubiegłym roku w górnictwie odkrywkowym miały miejsce 2 wypadki śmiertelne na 26 tego typu zdarzeń w całym górnictwie. Bezpośrednią przyczyną pierwszego wypadku śmiertelnego był kontakt poszkodowanego z napięciem 6kV występującym na pierścieniach zasilających koparkę, drugi wypadek zdarzył się na skutek wjazdu ładowarką do zbiornika eksploatacyjnego wypełnionego wodą, którego operator utonął. Rok 2012 przyniósł trzy ciężkie wypadki spowodowane m.in. osunięciem się ze skarpy bryły gliny czy uderzeniem poszkodowanego w twarz odrzuconym zaciskiem nożycowym, w czasie ciągnięcia oddzielanego pasa bieżnika taśmy przenośnikowej na stanowisku wulkanizacyjnym.
 

Fot. photogenica

Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 6/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ